16 ŞUBAT 2019 CUMARTESİ

TÜRKİYE'DEN ABD’YE REST: YA ADAM OL, YA DA KAYBOL

Tarihi, ABD’nin yaptığı ve yaptırmaya çalıştığı darbe ve ambargolarla dolu olan Türkiye, nihayet bu ‘stratejik ortak’ görünümlü sözde müttefike resti çekti. 15 Temmuz’dan bu yana gerçek niyet ve kimliğini gizlemeyen, Suriye’nin kuzeyinde kurmaya çalıştığı terör devletiyle de Türkiye’nin bekasını hedef alan şeytanîlerin yönettiği ABD’ye artık yol ayrımına geldiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Ya ilişkileri düzelteceğiz, ya da bu ilişkiler tamamen bozulacak. Bunun başka bir seçeneği kalmadı” dedi.


TÜRKİYE'DEN ABD’YE REST: YA ADAM OL, YA DA KAYBOL

KAZIN AYAĞININ ÖYLE OLMADIĞINI GÖRECEK

Suriye'nin kuzeyinde kurmak istediği terör devleti için, 70 yıldır “dostluk” maskesi ve “müttefiklik” masalıyla yanında tutmaya çalıştığı Türkiye ile ilişkilerini bir kalemde çizen sarı faşistin ABD'si, kendi tarihinde de görmediği bir restle karşılaştı. Türkiye'nin bugüne kadar diplomatik teamüller nedeniyle attığı her olumlu adımı alay edercesine boşa çıkarmaya çalışan ve son iki yılı “diplomatik küstahlıkta” zirve yaparak geçiren ABD'ye, Türkiye kazın ayağının öyle olmadığını gösterdi. Şimdi sıra Osmanlı Tokatı'nı atmakta.

ABD, PKK'YI DA DAEŞ'İ DE BESLİYOR

Dün bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Münbiç'e YPG'lileri Amerikalı askerlerin getirdiğine işaret ederek, ABD'nin Münbiç operasyonunun ardından YPG'li teröristleri Fırat'ın doğusuna göndereceği yönünde söz verdiğini fakat diğer verdiği sözler gibi bu sözünü de tutmadığını vurguladı. Çavuşoğlu, Türkiye sınırında halen DAEŞ'li teröristlerin bulunduğunu da belirterek, ABD'nin YPG'yi bölgede kendince meşrulaştırmak için bu DAEŞ'lileri beslediğini tüm dünyaya duyurdu.

ABD, SÖZÜN BİTTİĞİ YERE GELDİ

Bakan Çavuşoğlu, Münbiç konusunda “PKK'ya dokunursa Türkiye'yi vururuz” diyecek kadar küstahlaşan ABD'nin bundan sonra yapacağı açıklamaların da bir önemi olmadığını belirterek, “Artık vaat değil, somut adımlar istiyoruz” dedi. “ABD ile konuşabilmemiz için kaybolan güvenin tesis edilmesi gerekiyor. ABD'den çok ciddi hatalar, yanlışlar gördük” diyen Çavuşoğlu, “ABD bize verdiği sözleri tutmamıştır. Sözünü tutmayan bir ülke ne kadar güvenilir olur” diye haklı ve güçlü bir soru sordu.

CONİYLE İLİŞKİMİZ TAMAMEN BİTEBİLİR

Türkiye'nin bu saatten sonra ABD'nin sözlerine güvenemeyeceğini net şekilde belirten Bakan Çavuşoğlu, sarı şeytanın petrolcü Dışişleri Bakanı Tillerson'un Perşembe günü yapacağı ziyaret öncesi tarihi bir rest çekerek “Ziyarette bunları değerlendireceğiz çünkü ilişkilerimiz çok kritik bir noktadadır. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak. Bunun başka bir seçeneği yoktur” ifadelerini kullandı. Bu tarihi çıkış sonrasından Türkiye'den hükümete teşekkür yağdı.

 

Yorum Yaz

  465535

-