5 TEMMUZ 2020 PAZAR

TÜRKİYE LİBYA İÇ SAVAŞINI BİTİRDİ

Ak Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, 'Türkiye’nin herhangi bir gizli ajandası yok. Hedefimiz Libya’nın barışının, istikrarının sağlanması olduğunu dolayısıyla krizin de siyasi bir kriz olduğunu ve bu krizde bizim kolaylaştırıcı rol oynayabileceğimizi baştan itibaren ifade ettik. Libya’da barışın sağlanmasında Türkiye’nin büyük rolü oldu' dedi.


TÜRKİYE LİBYA İÇ SAVAŞINI BİTİRDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından Libya Özel Temsilcisi olarak görevlendirilen Ak Parti Ankara Milletvekili ve eski Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, devrimin ardından Libya'da bölünmüşlük olduğuna dikkat ekerek, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın verdiği talimatla Libya'ya Ekim 2014'te ilk ziyaretimizi yaptık. Önce Tobruk'u ziyaret ettik ardından da Trablus'u ziyaret ettik. Kasım'da yaptığımız ziyarette de Bayda'da görüşmeler yaptık.

Türkiye'nin herhangi bir gizli ajandasının olmadığını, bizim hedefimizin Libya'nın barışının, istikrarının sağlanması olduğunu dolayısıyla krizin de siyasi bir kriz olduğunu ve bu krizde bizim kolaylaştırıcı rol oynayabileceğimizi baştan itibaren kendilerine ifade ettik. O çerçevede hem Libya'ya ziyaretler yaptık ve Libya'daki her iki hükümetten de Türkiye'ye ziyaretler oldu. Hakikaten tam anlamıyla kolaylaştırıcı bir rol üstlendik. Libya'da barışın sağlanmasında Türkiye'nin büyük rolü oldu" ifadesini kullandı.

‘Libya'ya özel özen gösterdik'

İşler, "Doğrusu biz Türkiye'nin bölgede ve dünyada izlemiş olduğu barışı hedefleyen dış politikalar çerçevesinde Libya'ya da özel bir özen gösterdik ve her iki tarafın da güvenini kazandık. Neticede Dışişleri Bakanımız ile birlikte, 17 ülkenin katıldığı Roma toplantısında bu anlaşmanın imzalanacağını duyurduk. Bir aksilik olmazsa bugün imza törenine de katılacağız. Roma'da kamuoyuna deklere etmiş olduğumuz ortak açıklamada da kapıları kapatmadık ve bundan sonra bu anlaşmaya destek verecek herkese de bu kapıların açık olduğunu ifade ettik. Ümit ederiz ki aklı selim galip gelir. Türkiye olarak da biz bu aklıselimin galip gelebilmesi için her iki tarafla da görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz. Kolaylaştırıcı rolümüzü de üstlenmeye devam edeceğiz “diye konuştu.

Teröre karşı askeri ittifak önemli

Türkiye'nin de aralarında olduğu 34 İslam ülkesinin teröre karşı bir askeri ittifak kurma kararıyla ilgili İşler, "Bunu önemli bir adım olarak değerlendiriyorum. 34 ülkenin adı sayıldı ama bir 10 ülke daha katılacak. Başta Endonezya olmak üzere. Dolayısıyla bu aslında İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye devletlerin hemen hemen hepsinin katılacağı bir birliktelik olacak.

Teröre karşı İslam Dünyası'nın böyle güçlü bir ses çıkarması ve bir birliktelik oluşturması başlı başına altı çizilmesi gereken bir husus. İslam İşbirliği Teşkilatı kuruluşundan bu yana maalesef yaptığı hiçbir şey yok. Hepsi göstermelik, var ama netice alınmıyor. Dolayısıyla İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği'nin çok aktif olması lazım. Ortada bir sorun varsa; ki var, dolayısıyla teşkilat kuruluş amacına uygun olarak aktif hale getirilmeli. İslam ülkelerinin kendi sorunlarını kendilerinin çözebileceği mekanizmalar oluşturulması lazım" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

  806036

-