26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

TÜRKİYE NATO’YA DEĞİL NATO TÜRKİYE’YE MUHTAÇ  

Türkiye’ye karşı terör örgütlerini destekleyen ABD, ‘Rusya tehlikesi’ne karşı müttefik olarak gördüğü Türkiye’nin NATO’dan ayrılmaması için çaba gösteriyor. NATO'nun ABD kanadının bölgede Türkiye'nin çok ciddi bir rolü olduğunu düşündüğünü belirten uzmanlar “Türkiye’nin NATO’ya olan ihtiyacı, NATO’nun ve özellikle ABD’nin Türkiye’ye olan ihtiyacının yanında hiçbir şey” ifadelerini kullandı.


TÜRKİYE NATO’YA DEĞİL NATO TÜRKİYE’YE MUHTAÇ   

Asimetrik tehditlere karşı Türkiye

Türkiye'nin 18 Şubat 1952'de NATO'ya üye olmasının 67. yıl dönümü vesilesiyle İttifak'a üye olmasının Türk dış politikasına etkileri değerlendirildi. SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Murat Yeşiltaş NATO'nun ilgilendiği konuların kapsamının çok genişlediğini söyleyerek, "Türkiye bütün bu mesele içerisinde çok kritik bir rolü üstlenmiş durumda. Şöyle ki Soğuk Savaş'ta Sovyetler Birliği'ni dengeleyecek bir aktördü. Şimdi ise yeni tehditlerin çoğaldığı bir ortamda, özellikle asimetrik tehditlerle ilgilenme konusunda NATO'nun önemli bir müttefiki haline dönüştü” dedi.

Türkiye Rusya yakınlaşmasından korkuyorlar

Türkiye-NATO ilişkilerinde önemli sınamaların öngörüldüğünü ifade eden Yeşiltaş, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin sürecin sadece Türkiye ile ABD'yi değil, aynı zamanda NATO'yu da ilgilendiren bir konu olduğuna dikkati çekti. Yeşiltaş ayrıca Türkiye-Rusya ilişkilerinden NATO üyesi ülkelerin tedirgin olduğunu belirtti. İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın ise Türkiye'nin NATO'ya girerek Sovyetlere karşı önemli bir nükleer kalkan kazandığını vurguladı ve Türk ordusunun bu dönemde modernize edildiğini belirtti.

‘Kanat ülke'den ‘merkez ülke'ye

Sovyetler'in dağılması, iki kutuplu sistemin çökmesi ve 1991 Körfez Savaşı ile Orta Doğu'da yaşanan gerginlikle, Türkiye'nin NATO'da "kanat ülke" durumundan "merkez ülke" durumuna geçtiğini kaydeden Caşın, NATO'nun mevcut durumunun parçalı olduğunu söyledi. Caşın “ABD'nin Türkiye'ye tehdit oluşturacak şekilde Suriye'de YPG/PKK'ya silah vermesi, İran'a yönelik ambargosu ve Körfez ülkelerini Türkiye'ye karşı yönlendirmesi, Türkiye'nin ABD'ye ve NATO'ya bakışında şüphe oluşturdu” diye konuştu.

Teröre destek NATO'ya bakışı değiştirdi

ABD'nin ve bazı Avrupa ülkelerinin Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'ye karşı terör örgütü PYD-YPG'yi desteklemesi, silah ve mühimmat yardımı yapması ve Suriye'yi parçalamak için DAEŞ terörüne göz yumması Türkiye'de geniş kesimlerin NATO üyeliğini sorgulaması sonucunu doğurdu. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Genel Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal İnat Batılı üyelerinin Türkiye'yi hedef alan terör örgütleri konusunda Ankara ile dayanışma içinde olmaktan çok uzak bir politika izlediğine dikkat çekti. İnat, Batılı "müttefikleriyle" ilişkilerini önemseyen Türkiye'nin sabırla bu ülkelerin İttifak hukukunun gereğini yapmasını beklediğini kaydetti.

 

Yorum Yaz

  719791

-