27 EYLÜL 2020 PAZAR

TÜRKİYE’NİN ESERLERİ TÜRKİYE’YE

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yürütülen çalışmalar sonucunda son 15 yılda Almanya, ABD, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Fransa, Hırvatistan, İngiltere, İsviçre ve Sırbistan gibi ülkelerden 4 bin 331 eserin iadesi sağlandı. Ülkemize iadesi konusunda takip edilen binlerce daha eser var.


TÜRKİYE’NİN ESERLERİ TÜRKİYE’YE

SON 15 YILDA KAÇIRILAN 4 BİN 331 ESERİN İADESİ SAĞLANDI

Yurt dışındaki kültür varlıklarına ilişkin net bir sayı verilmesinin olanaksız olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Kaçak kazılarla bulunan eserlerin ilgili birimlerce kayıt altına alınamadan yurt dışına kaçırılması ve buralardaki müzelerde teşhir edilen eserlerden ayrı olarak bazı müze depolarının ve özel koleksiyonların erişilebilir nitelikte bulunması tespit çalışmalarını güçleştiriyor” dedi. Ersoy, son 15 yılda Almanya, ABD, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Fransa, Hırvatistan, İngiltere, İsviçre ve Sırbistan gibi ülkelerden 4 bin 331 eserin iadesinin sağlandığını belirtti.

BATILI ÜLKELER VE ABD ESERLERİMİZİ TALAN ETMİŞ

Bakan Ersoy, “Bakanlığımız tarafından bu alanda yapılan araştırma ve çalışmalar göstermektedir ki çoğu Avrupa ülkesi ve ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerde, gerek devlet müzeleri gerekse özel müze ya da şahıs koleksiyonlarında ülkemiz kökenli kültür varlıkları bulunmaktadır"diye konuştu. Ersoy, bu eserlerden, yasadışı yollarla yurt dışına çıkarıldığı/kaçırıldığı tespit edilenlerle ilgili, öncelikle yurt dışına çıkarılma zamanı ve şekli araştırılarak pek çok farklı kıstas çerçevesinde yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye'ye iadelerine yönelik girişimde bulunulduğunu ifade etti.

İADESİ İÇİN TAKİBİ YAPILAN TARİHİ ESERLER

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, "Ülkemize iadesine yönelik takibi yapılan eserler arasında Almanya'dan İstanbul Piyale Paşa Cami Çini Alınlığı, Konya Beyhekim Cami Mihrabı ve Pencere Kanadı, Akşehir Hacı İbrahim Veli Sandukası, Aphrodisias İhtiyar Balıkçı Heykeli Gövdesi, Fransa'dan Sultan II. Selim Türbesi Çini Panosu, Sultan I. Mahmut Kütüphanesi ve II. Selim Türbesi Çinileri, İstanbul Piyale Paşa Camii Çini Alınlığı, Danimarka'dan Diyarbakır Sfenks Figürini (David Samling), Akşehir Şeydi Mahmut Hayrani Türbesine ait sanduka, Cizre Ulu Camisi'ne ait Kapı Tokmağı, Nuruosmaniye Kütüphanesi'ne ait Kur'an-ı Kerim yaprakIarı, Hacı Bayram Veli Türbesi şamdanı, Eşrefoğlu Cami halısı, cami lambası yer almaktadır” diye konuştu.

Yorum Yaz

  645360

-