1 EKİM 2020 PERŞEMBE

TÜRKİYE'YE BU KADAR YÜKLENİLMESİNİN ARKASINDA KISKANÇLIK VAR

Başbakan Yıldırım, bir yandan AB, bir yandan ABD’nin ekonomik ve siyasi olarak Türkiye’nin üzerine gelmesinin arkasında kıskançlık olduğunu belirterek “Çünkü dünyanın geleceğini gördük biz. Dünyada zenginlik batıdan doğuya doğru dönmeye başladı. İster batıya, ister doğuya, geçeceğiniz yer İstanbul'dur, bu topraklardır” dedi.


TÜRKİYE'YE BU KADAR YÜKLENİLMESİNİN ARKASINDA KISKANÇLIK VAR

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Olağan Genel Kurulu'na katılan Başbakan Binali Yıldırım, kadınların karşısında konuşmanın zor olduğunu, çocukluğundan beri kadınlarla konuşurken çok fazla heyecanlandığını, bu durumun bugün de devam ettiğini söyledi.

Geçen 15 yılda kadına bakışlarında, siyasette, iş hayatında, sosyal ve akademik hayatta kadının yerinin hep öncelikleri olduğunu ve bu yönde de adımlar attıklarını dile getiren Yıldırım, istatistiklere bakılınca Türkiye'de bankacılıkta çalışanların yüzde 51'inin kadın olduğunu anlattı.

‘İstikbal ve gelecek mücadelemizi birlikte vereceğiz'

Başbakan Binali Yıldırım, seçmenlerin yarıdan biraz fazlasının kadın, nüfusun yarısının kadın, yarısının da erkek olduğunu belirtti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, seçilme yaşını 18'e indiren teklifi “birilerini askerden kaçırmak için yapıyorlar” şeklinde sulandırmaya çalışmasına kadınları örnek vererek düzelten Yıldırım “Genç nüfusun yarısı kadın. İşi getirdi bağladı askerliğe. Peki diğer yarısı 4,5 milyonu kadın, onlar askere gitmiyor. Onlarla ilgili bir düşünceniz var mı? Yok sayıyor, yok. Zihninde kadın yok. Sosyal demokrat olmak lafla olmaz. Bu çok gülünç bir şey. Bir ana muhalefet partisi başkanına yakışmayacak bir şey” dedi.

Türkiye'nin geleceğini kadın-erkek birlikte kuracağını belirten Yıldırım, tarihten de örnek vererek “Nasıl Rusları Nene Hatun Erzurum'da durdurduysa, Kara Fatma'lar nasıl düşmana geçit vermediyse, istikbal mücadelemizi de, gelecek mücadelemizi de birlikte vereceğiz. Sizin bunun farkında olduğunuzu görüyorum. Şu anda geldiğiniz nokta bu işin doğru bir istikamette ilerlediğini gösteriyor” dedi.

‘Bir Türkiye'yi üç Türkiye yaptık'

"Cumhuriyet bizlere bu sorumluluğu verecek noktaya geldi. Fırsat eşitliğini verdi." diyen Yıldırım, şimdi yapılması gerekenin zaman ekonomisini uygulamak, zaman kayıplarını azaltmak olduğunu söyledi.

Yıldırım, 15 yıldır iktidarda oldukları için "Niye yapmadın" denilebileceğini ifade ederek, "Yaptık. Bir Türkiye'yi üç Türkiye yaptık. Türkiye'nin doğusunu, batısını, güneyini, kuzeyini birbirine yakın ettik, yolları böldük, hayatları kurtardık, yolları böldük milleti birleştirdik. Yolları böldük gönülleri birleştirdik ama yolları böleriz, Türkiye'yi böldürtmeyiz. Bu bizim kırmızı çizgimiz. Bu milletin kardeşlerini birbirine düşürmek isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Bunun ne anlama geldiğini analar herkesten iyi bilir." dedi.

‘Açık konuşuyorum, kıskanıyorlar'

Türkiye olarak dünyanın en güzel ve en büyük eserlerini hayata geçirmemize rağmen bunların keyfini doya doya yaşayamadığımızı belirten Yıldırım, “Gündem tamamen başka bir tarafa gidiyor. Yazık, günah değil mi bu ülkeye? Yani Türkiye'ye bu kadar yüklenilmesinin arkasında kıskançlık var. Bunu bilin. Dışarıdakilerin Türkiye'nin üzerine gelmesi, 'Ya Türkiye kim?' diyor. Dünyanın en büyük havalimanını niye Türkiye yapıyor? Kıskanıyorlar, açık konuşuyorum” dedi.

Türkiye'nin, dünyanın geleceğini gördüğünü de söyleyen Başbakan Yıldırım, “Dünyada zenginlik batıdan doğuya doğru dönmeye başladı. İster batıya, ister doğuya, geçeceğiniz yer İstanbul'dur, bu topraklardır. Geleceğimizin kararını biz vereceğiz. Geçti o günler. 'Biz gidiyoruz, üç adım arkamdan gel.' O Türkiye yok artık. Türkiye, bölgede karar veren ülkedir. Bölgenin geleceği hakkında 'Benim de söyleyeceğim sözüm vardır.' diyen ülkedir. Bunun yolu da birliğimiz, beraberliğimiz, iç sorunlarımızı çözmemizden geçiyor. 50 senedir bunu tartışmanın anlamı yok. Artık noktayı koyalım” dedi.

Yorum Yaz

  835627

-