20 EYLÜL 2020 PAZAR

UBER BİTMİŞTİR

Uzun süredir tartışılan korsan taşımacılık UBER, İstanbul’daki UberXL faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Başkan Erdoğan, “Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yok. UBER olayının korsan taksicilikten bir farkı yok. UBER konusu bizde bitmiştir” dedi.


UBER BİTMİŞTİR

UBER, 2014'TE TÜRKİYE'DE FAALİYETE BAŞLADI

Uber, dün itibarıyla İstanbul'daki UberXL faaliyetleri durdurduğunu, sarı taksi ve turkuaz taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğini bildirdi. Uber'den yapılan açıklamada, şirketin, halihazırda dünyada 63 ülkede, 700'den fazla şehirde günde 15 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlayan global bir teknoloji platformu olduğu aktarıldı. Uber'in 2014 itibarıyla İstanbul'da hizmet vermeye başladığı dile getirilen açıklamada açıklamada, "Türkiye'de 4 milyondan fazla kullanıcı uygulamamızı indirmiş, 12 bin UberXL sürücü ortağı ile 6 bin şirket Uber sayesinde gelir elde etmiştir” denildi.

YEREL PAYDAŞLARLA BİRLİKTE ÇALIŞMAK İSTİYOR

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul'daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs itibarıyla durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza sarı taksi ve turkuaz taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz. Uber olarak Türkiye'ye olan bağlılığımızı koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve tüm ilgili yerel paydaşlarla beraber çalışmak istiyoruz. Tüm yolculara ve her koşulda saygınlık ve profesyonellikleri ile örnek olan her bir UberXL sürücü iş ortağına teşekkür ediyoruz.”

GLOBAL KORSAN TAŞIMACILIĞI SONA ERDİ

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, Uber'in İstanbul'daki XL araç taşımacılığıyla ilgili faaliyetlerini durmasına ilişkin, "Bu global korsan taşımacılık bitmiştir" dedi. Aksu, dünyanın birçok ülkesinde, emeği ve plaka için devletin belirlediği sermayeyi ödeyenleri hiçe sayarak korsan taşımacılık yaptığı gerekçesiyle yasaklanan korsan taşımacılık şirketi Uber'in Türkiye'de XL araçlarla yaptığı hukuksuz taşımacılığa son verme kararı aldığını belirtti.

SONUCUNU HEP BİRLİKTE GÖRDÜK

Gelinen noktanın, çok çok önceden uyardıkları korsan taşımacılık şirketinin beklenen sonunun başlangıcı olduğunu dile getiren Aksu, "Bu global korsan taşımacılık bitmiştir. Sürekli dile getirdik, küresel korsanların yaptığı, kamu arazisine gecekondu dikmekten farksız. Nitekim sonucunu hep birlikte gördük, görüyoruz" ifadelerini kullandı.

UBER DİYE BİR ŞEY YOK

UBER tartışmalarına Başkan Erdoğan son noktayı koydu. Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta ‘UBER konusu bizde bitmiştir' açıklaması bugün neticelendi. "Taksiler konusunda hala şikayetler geliyor. Milli bir yazılım olan taksi uygulaması şehir içi ulaşımda önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır" diyen Başkan Erdoğan sözlerini son dönemin en çok tartışma konusu olan Uber'e getirdi.

Erdoğan şunları söyledi: “İstanbul'u dünya şehri haline getirdik, eksiklerimizi beraber çözeceğiz. Önümüzde çözülemeyecek hiçbir mesele, aşılamayacak hiçbir engel yoktur. Taksi şoförlerimizin çağın gerekleriyle donatılması gerekiyor.  Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yok. UBER olayının korsan taksicilikten bir farkı yok. UBER konusu bizde bitmiştir. Böyle bir şey yok.”

Yorum Yaz

  146817

-