Hüseyin Yağmur

'ÜSKÜDARLI TÜRKİYE' VAKIASI

Hüseyin Yağmur

Yıllar önce Kadıköy'den Eminönü'ne giderken vapurda şöyle bir sahneye şahit olmuştum. Denizcilik işletmesinden sonra faaliyete geçen özel vapurlardan birinde yolculardan biri gemi görevlisini çağırmış, önündeki kirlice masayı göstererek derhal bu masanın temizlenmesini istemişti.

Bu olaya şahit olduktan sonra zihnimde analiz etmiş, böyle bir olayın Üsküdar vapurunda yaşanamayacağına kanaat getirmiştim. Aynı kirlice masayı kullanmak zorunda kalan Üsküdarlı böyle bir olayın fakına varsa bile söyleme medeni cesaretini kendinde bulamazdı.

Ben sosyolojik olarak Üsküdarlının kültürel kodlarıyla, Türk halkının kodlarını birbirine çok benzetiyorum.

İkisi de daha ziyade verilene razı olan, hatta katlanmayı tercih eden, yeni bir şey (hak) istemeyi akıl etmeyen, akıl etse isteme özgüvenini kendinde bulamayan, yönetilmesi kolay bir halk kitlesi…

Kadıköy Vapuru gözlemlerinin depreşmesine önceki hafta Kadıköy-Göztepe-Bostancı güzergâhında yaptığım bir yolculuk vesile oldu.

Biz eskiden beri Üsküdar'da oturduğumuzdan dolayı Kadıköy'deki farklılıkları gözleme fırsatı buldum.

Üsküdar'da birçok ev ve binanın üstünde baz istasyonu cihazı mevcut. Kanser saçtığı söylenen bu cihazlar buna rağmen Üsküdar'da halkın sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Kadıköy'de ise bu cihazlar ev ve binalarda kendine yer bulamadığından elektrik direklerine monte edilmiş. Kadıköylülere cep telefonu şirketleri bu cihazı monte edememişler. Etmeye kalksalar çıngar kopacak. Üsküdarlı ise melül ve sakin, kaderine razı.

Bir araç Bostancı civarında ‘yanlış u dönüşü' yaptı. Korna yağmuruna tutuldu. Aynı şey Üsküdar'da ‘idare edilmesi gereken sıradan bir olay' olarak görülüyor

Eskiden beri Üsküdar hattında işleyen İBB otobüsleri en eski kalitesinden. İBB yetkilileri Üsküdar'a ne verseler gideceklerini bildiklerinden kafalarına göre takılıyorlardı.

Kadıköy hattında işleyen İBB otobüsleri ise en yeni kalitesinden. İBB yetkilileri Kadıköylünün her şeyi kabul etmeyeceğini bildiğinden en güzel otobüsleri onlara vermişler. İki Bostancılı yaşlı hanım bu otobüsleri beğenmiş olacaklar ki ‘Bunlar ne güzel otobüs. Tıpkı Almanya'daki gibi' diyorlardı.

Üsküdar otobüsleri biraz Pakistan taraflarını çağrıştırıyor.

Üsküdar'da birçok parkta şehit ismi yer alıyor. ‘Şehit Er Ahmet Yılmaz Parkı' gibi. Kadıköy'de ise şehitlerin bile rütbeleri farklı. ‘Şehit Üsteğmen Soner Şenkaya Parkı' gibi…

Kadıköy'de Yol güzergâhındaki cadde üzerinde ziyadesiyle sağlık ve güzellik merkezi dikkatimi çekti.

Gelir durumu iyi olan bu civar meskunları paralarını sağlığa, güzelliğe ve eğitime harcıyorlar anlaşılan.

Üsküdar'da ise bol miktarda fırın, market gibi orta gelir grubuna ait işyerleri mevcut.

Kadıköylüler daha istemeden ülkenin gelirlerinden çokça alıyorlar. İstemeyi iyi biliyorlar. İsteyince çatır çatır istiyorlar.

Üsküdarlı ise istemeyi bilmiyor. Elinden alınanı geri isterken bile bin türlü eziklik hissediyor.

Türkiye'nin geleceği; bizim Üsküdar'a ait değerlerin, Kadıköylü özgüveni içerisinde talep edilmesinden geçiyor diye düşünüyorum.

 

 

HÜSEYİN YAĞMUR - TERCÜMEİHÂL

Yakın tarih ve siyaset araştırmacısı, yazar

HÜSEYİN YAĞMUR DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  936877

-