22 EYLÜL 2018 CUMARTESİ

WHATSAPP ÇOK CİDDİ AÇIK VERDİ

Popüler haberleşme uygulaması WhatsApp ciddi bir güvenlik açığı ile gündeme geldi. Bu açık sebebiyle çevrimiçi durumunuz, kiminle konuştuğunuzun görülmesine ve ne zaman yattığınızın öğrenilmesine sebep olabiliyor.


WHATSAPP ÇOK CİDDİ AÇIK VERDİ

Yazılım mühendisi Rob Heaton keşfettiği yeni açık için sadece dört satır koddan oluşan bir Chrome uzantısı hazırlamış. Açık sayesinde ister çevrimiçi ister çevrimdışı olun, durumunuz kişileriniz tarafınızdan kontrol edilebiliyor. Çevrimdışı durumdayken tekrar çevrimiçi duruma geçtiğinizde ve bir mesaj okuduğunuzda, bu eylem kayıt altına alınıyor.  Sohbet sürecinde her iki katılımcının da yaptığı tüm bu eylemler, daha sonra iki kişinin birbirleriyle mesajlaştığını belirlemek için ilişkilendirilebiliyor.

Hatta kod, ikiden fazla kişinin mesajlaştığını ilişkilendirmek için bile düzenlenebiliyor. Toplanan verilerin kullanımıyla gün boyunca ilk ve son çevrimiçi durumlar görülerek, kullanıcıların ne zaman uydukları da tespit edilebiliyor.

Bu bilgilerin geniş ölçekli olarak toplanmasının ve reklam amaçlı kullanım için şirketlere satılmasının mümkün olduğunun altı çiziliyor. Yani ciddi bir gizlilik ihlali söz konusu. Şimdilik bunun önüne geçmek için yapabileceğiniz hiçbir şey maalesef yok. WhatsApp bu açık için bakalım ne zaman ve nasıl bir önlem alacak?

  1. whatsapp değil de whatsapp web in açığıdır o chrome eklentisiyle anca o olur. haberde biraz hata var gibi.

Yorum Yaz

  901564

-