26 MAYIS 2018 CUMARTESİ

WİKİLEAKS: CIA’İN YAPTIĞI POLİTİK BİR OYUN

WikiLeaks kurucusu Julian Assange, CIA’in Rusya’nın ABD seçimlerine yönelik müdahalesiyle ilgili bilgilendirmenin istihbarat raporu değil, ‘politik etki için tasarlanmış bir basın açıklaması’ olduğunu söyledi.


WİKİLEAKS: CIA’İN YAPTIĞI POLİTİK BİR OYUN

Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahalede bulunduğuna dair CIA raporunu değerlendirmek için düzenlediği basın açıklamasında, ABD istihbarat kurumlarının Barack Obama yönetimi altında politize olduğunu ifade eden Assange, “CIA'in sunduğu raporun ‘sıfır' kanıtsal ağırlığı var” dedi. WikiLeaks kurucusu, raporun seçilmiş başkan Donald Trump'a yönelik bir siyasi saldırı aracı olduğunu ve Hillary Clinton'un seçimleri neden kaybettiğini açıklama amacı taşıdığını savundu.

'DNC sızıntısının kaynağı devlet dışı bir aktör'

Demokratik Ulusal Komite'ye (DNC) ait belgelerin sızdırılması konusunda kaynağın devlet dışı bir aktör olduğunu teyit eden Assange, “Kaynaklarımızı korumak konusunda kaygılıyız. Eğer kaynak bir devlet olsaydı, onu korumak konusunda daha az endişeli olurduk” ifadelerini kullandı. CIA'in raporunda DNC'ye yönelik siber saldırının ne zaman düzenlendiğinin bilinmediğini kaydeden WikiLeaks kurucusu, “Demokratik Ulusal Komite'ye saldıran hackerlar arasında Ruslar olsa da bu durum, siber saldırıyı gerçekleştiren kişilerin Rus hükümeti tarafından desteklendiğini göstermez” diye konuştu.

Yorum Yaz

  918340

-