29 EYLÜL 2020 SALI

YEMEN’DE DÜNYA TARİHİNİN EN BÜYÜK SALGINI

Batı dünyası ve birçok İslam ülkesi Arakan’da Müslümanlara yönelik soykırımdan sonra şimdi de Yemen’de dünyanın en büyük salgınına karşı kör ve sağır kesildi. Müslüman yurdu Yemen’de dünya tarihinin en büyük salgını yaşanıyor. 27 Nisan'dan bu yana hastalık nedeniyle ölenlerin sayısı 2 bin 100'ü aştı, 755 bin şüpheli vak’a tespit edildi. Bunun ‘tarihteki en büyük salgın’ olduğunu duyuruldu.


YEMEN’DE DÜNYA TARİHİNİN EN BÜYÜK SALGINI

 

KOLERALI SAYISI 1 MİLYONA ULAŞABİLİR

Oxfam adlı Fakirlikle Mücadele Teşkilatı, internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, "27 Nisan'dan bu yana hastalık nedeniyle ölenlerin sayısı 2 bin 100'ü aştı, 755 bin şüpheli vaka tespit edildi. Bu, tarih boyunca kaydedilen en yüksek rakam" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, şüpheli vaka sayılarının kasım ayına kadar 1 milyon kişiye ulaşabileceği uyarısı yapıldı.

ÖLENLERİN YARISI ÇOCUK

Oxfam, modern tarihte en hızlı büyüyen salgın olan Yemen kolera salgınının 2010 depreminden sonra Haiti'de kaydedilen vakaların sayısını yakında geçeceğini ve Kasım ayına kadar bir milyona ulaşacağını söyledi. Bugüne kadar yaklaşık yarısı çocuk olmak üzere 2 bin yüzden fazla Yemenli, hastalıktan öldü. Bazı bölgelerde enfeksiyon oranı düşükken, çatışmaya en fazla maruz kalmış ve erişilmesi zor illerde günde 5 bin kişi hasta oluyor.

7 MİLYON KİŞİ KITLIĞIN EŞİĞİNDE

Oxfam'ın İnsani Yardım Müdür Yardımcısı Nigel Timmins ise açıklamada, Yemen'de dünyadaki en büyük insani krizin yaşandığını kaydetti. Timmins, Yemen krizinin gittikçe kötüleştiğine ve ülkede 2 yılı aşkın süredir devam eden savaşın koleranın yayılması için benzersiz bir ortam hazırladığına dikkati çekti. Timmins “Savaş, ülkeyi açlığın sınırına itti, milyonlarca insanı evlerinden çıkardı, zaten kötü olan sağlık hizmetlerini hemen hemen yok etti ve kolera salgınına yanıt vermeme çabalarını engelledi” dedi.  

KOLERA GENÇ YAŞLI HERKESİ ÖLDÜRÜR

İki buçuk yıl süren iç savaş Yemen'in altyapısını çökertti ve 27 milyonluk nüfusun yedi milyonunu kıtlığın eşiğine getirdi. Hijyenik koşulların sağlanmasıyla kolaylıkla önlenebilir ve tedavi edilebilir olan kolera aksi durumda genç yaşlı demeden herhangi bir hastayı birkaç saat içinde öldürebilen bir hastalık.

YEMEN'İN HAVA SAHASI VE LİMANLARI ABLUKA ALTINDA

Sağlık sisteminin çökmesiyle tüm ülkeyi etkisi altına alan salgın için yapılan yardımlar, Suudi ve İran yönetimlerinin hava sahası ve limanları ablukaya almasıyla aksıyor. 14.5 milyon insanın temiz suya düzenli erişiminin olmadığı ülkede tıp merkezlerinin yarısından azı çalışıyor ve sağlık görevlileri, bir yıldır maaşlarını alamadıkları halde çalışmaya devam ediyorlar.

BM AŞI SEVKİYATINI ERTELEDİ!

Bugüne dek gelişmeleri kaygıyla izlemekten başka herhangi yapıcı bir adım attığı görülmeyen BM ise Suud yönetimini bahane ederek geçen ay yapacağı aşı sevkiyatlarının ertelendiğini söyledi. Suudi Arabistan ve bölgesel ortaklarının hastaneleri de bombaladığı iddiasıyla bölgeye yardımı geciktirdi.

BM 2,1 MİLYAR DOLAR BÜTÇE İSTİYOR

BM Yemen'e yardım için ilk etapta 2.1 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu açıklarken Nisan ayında Cenevre'de düzenlenen bir yardım konferansında bağışçı hükümetlerin bu miktarın yalnızca yarısının verebileceği taahhüdünde bulunması, BM'nin işe yaramazlığı bir kez daha tescilledi. İngiltere de dahil olmak üzere Batılı hükümetler Yemen iç savaşını kışkırtmak için silah ihracına izin veren lisans anlaşmasını kabul ettiği için ağır eleştiriler aldı.

BM İZLEMEKLE YETİNİYOR  

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, 2 yıldan fazladır çatışmaların yaşandığı Yemen'de insan hakları ihlallerini izlemek ve raporlamak üzere "tanınmış uluslararası ve bölgesel uzmanlardan" oluşan heyet kurulmasına karar verdi. İnsan Hakları Konseyinin 36. oturumunun son gününde, uzman heyetinin kurulmasına ilişkin Suudi Arabistan'ın başını çektiği, Arap ülkelerinin üzerinde değişiklik yaptığı karar tasarısı, konseye üye 47 ülke tarafından oylama yapılmadan ortak kararla kabul edildi. Kararla 2 yıldan fazladır iç çatışmaların yaşandığı Yemen'deki insan hakları ihlalleri ve bunların sorumlularının ortaya çıkarılması için "tanınmış uluslararası ve bölgesel uzmanlardan" oluşan bir heyet kurulacak.

 

Yorum Yaz

  553903

-