Yeni Söz'den

YENİ BİR YENİSÖZ İLE KARŞINIZDAYIZ

Yeni Söz'den

Bugün miladi takvime göre 2018'in ilk, YENİSÖZ ailesi için ise değişimin günü. 6 Nisan 2015'de başlayan ve yaklaşık 3 ay sonra 4'üncü yaşımıza erişeceğimiz yayın hayatımızda en kapsamlı değişiklikle karşınızdayız.

Az ama etkili resimlerle, tekrara düşmeden, habere derinlik katarak bol metinli bir gazete hazırlamakta idik. Gördük ki, Türkiye'de okur pek çok gazetede olduğu üzere bol resimli, az metinli, iri harfli gazete istiyor.

Biz de oluşan ortak kanaat çerçevesinde, davamızdan ve takdir alan derinlikli haber anlayışımızdan taviz vermeden yeni bir tasavvur/tasarım yaptık.

Artık daha az ancak daha fazla işlenmiş haber ve beğeneceğinizi ümit ettiğimiz bir sayfa düzeni ile birlikteliğimiz sürecek inşaallah.

Ecdadın remz/remiz dediği, yani İngilizce kökenli ismiyle logomuzu da yeniledik. Rengimizi ise kırmızı olarak belirledik.

İsmimizin başına her işe başlamadan önce çekmekle mükellef olduğumuz Besmele-i Şerif'in kısa remzi olan işareti de koyduk. Bu vesileyle az bilinen bir işaret, muhtemelen ilk kez bir mevkutenin / gazetenin logosu ile birlikte kullanılıyor.

Osmanlı vesikalarına baktığımızda pek çoğu, belki de istisnasız tümünün en üstünde gördüğümüz bu remzin kullanılmasının yegâne amacı; kâğıtların yere düşme ihtimalinde besmeledeki Lafza-i Celâl'in ayaklar altında kalmaması… Bu ise ecdadın büyük bir nezaket örneği olarak ortaya koyduğu benzersiz bir davranış…

Bundan böyle manşetimiz 1. sayfamızda bitmeyecek. Daha iri harfler kullanacağız. İç sayfalarda da önemli değişiklikler göreceksiniz. Yakın zamanda yeni muharrirler de bizimle olacak inşaallah…

Bu metinde de gördüğünüz üzere, unutulmaya yüz tutmuş kelimeleri tercih ediyoruz. Bu kelimelerin hepsi Türkçedir. Ancak Kemalizm'in ilk yıllarında İslam ve Arapça düşmanlığı yüzünden Kur'an kökenli kelimelerin kullanımı yasaklanmış,  yerlerine “sözcük” adını verdiği yeni kelimeler uydurulmuştur.

“Şey” kelimesinin bile kullanımının yasaklanması, hem lisanın zenginliği, hem de düşünme/tefekkür kabiliyetimizi önemli ölçüde yok etmiştir. Dayatılan uydurukça yerine, unutulmaya yüz tutmuş sahih kelimelerimizi tercih ediyoruz. Bu kelimeleri daha bir ihtimamla kullanma gayreti içinde olacağız.

Ancak alışkanlıkları değiştirmek kolay olmuyor. Sadece bizim hassasiyetimiz değil, ekibimizin, daha doğru ifadeyle takım arkadaşlarımızın da aynı ihtimamı göstermesi gerekiyor. Bu da zaman alıyor. Ancak hayli yol aldığımızı müdavim okuyucularımız bilirler.

Müşahede ettiğiniz üzere samimiyetimizden hiçbir şey kaybetmedik. Değişen şey ruhumuz değil sadece şeklimiz.

Yeni YENİSÖZ'ü beğeneceğinizi ümit ediyoruz. Bugün ve bundan sonra her gün bir YENİSÖZ almakla kalmayıp, bir dostunuzu da YENİSÖZ okuru yaparak bize destek vermeye devam edeceğinize inancımız tam. Çünkü bir bardak çaydan daha ekonomik fiyatlı olan gazetemizi her gün almış olsanız ayda sadece 15 lira gibi sembolik bir maliyete katlanmış olacaksınız. Ama muhtevamızla bunun karşılığını vermenin gayretiyle, alın ve zihin teri dökeceğimizden şüphenizin olmamasını dileriz.

Güneşin doğduğu her yeni günde birbirinden daha güzel ve etkili bir YENİSÖZ ile karşınızda olmayı Cenab-ı Hakk'tan (c.c.) niyaz ederiz.

Vesselam

Kemal Özer
YENİSÖZ Genel Yayın Yönetmeni

 

YENİ SÖZ'DEN - TERCÜMEİHÂL

YENİ SÖZ'DEN DİĞER YAZILARI

  1. Merhaba eski renk bence daha kaliteli duruyordu..

  2. Abdulkadir

    Maşallah YENİSÖZ logonuzdaki Osmanlının Besmele sembolü gazetenize muvaffakiyet getirsin. Amin.

  3. Mobil android uygulama donuyor..

  4. Gazetenizi ancak internetten takip edebiliyorum. Takdire şayan bir yayıncılık olduğunu düşünüyor ve abone olarak desteklemek istiyorum. PDF formatında abone yayını yapılırsa derhal abone olmak isterim.Selam ve sevgilerimle..

  5. biliyorum sizin spor sayfasına karşı çıktığınızı ama genelde gençler spor sayfası istiyorlar. kültür sayfası ve bir bölümünü de tv eleştiri sayfası olarak yapsanız iyi olmaz mı? Allah kolaylık ve bol okuyucu versin.

  6. Selamu aleyküm Kemal abi gazeteni yeni şekli güzel olmuş elinize sağlık ama eski halinin 1. sayfası çok hoşuma gidiyordu.Okur olara bizim de bazı isteklerimizin olması gayet normal. örneğin aile sayfası olsa sorun söyleyelim diye bir köşe olsa dini ve psikolojik sorunlara bir nebze ilaç olur bayanlara yemek tarifleri çocuklara eğlenceli dini bilgiler sunsa. medya analizi yapan diğer gazetelerin köşe yazılarını ve bazı haberleri bizim gözümüzle analiz eden bir köşe olsa (eskiden yeni şafakta Alper görmüş Kürşat buninin öyle bir köşesi vardı).

  7. Muhterem Kemal Abim! Bir İslami hassasiyeti dile getirmek istiyorum. Şöyle ki; İslami bir şuur ile yola koyulan mevkutemiz YENİSÖZ'de açık kadın resimlerinin neşredilmesi hoş olmuyor. İslami hassasiyet cihetinden şuan için okuyabildiğimiz nadir gazetelerden biri olan YENİSÖZ'ün bu kusurdan da ari olması bizi çok sevindirecektir. Haberle alakalı dahi olsa, açık kadın resmi neşredilmeden veya o kısımlar karartılarak ta Gazetemiz satılabilir. Gazetemizi okurken o bölümleri kapata kapata kıvranarak okumak istemiyoruz. Allah yardımcınız olsun..

Yorum Yaz

  127334

-