Hüseyin Yağmur

YENİ EKONOMİK DÜZENDE YENİ BAZI TEDBİR ÖNERİLERİ

Hüseyin Yağmur

Malum olduğu üzere darbelerle ülkemizi çökertemeyen ‘Trumpgiller' şimdi ekonomik savaşı devreye sokmuş durumdalar. Devletimizi yönetenler bir sürü tedbirler alıyorlar şüphesiz. Ben de çorbada tuzumuz bulunsun anlamında bazı önerilerde bulunmak istiyorum.

Bana göre devleti yönetenler ‘harcama kalemlerini' yeniden gözden geçirmeliler. Klasik ve rutinleşmiş tasarruf tedbirlerinden bahsetmiyorum. Ben iki tane radikal öneride bulunacağım.

Bunlardan biri YÖK tarafından verilen doktora bursları. YÖK tarafından verilen burslarla her yıl 2000 öğrenci doktora için yurtdışına gidiyor. Ülkemizin böylesine zor durumda olduğu günlerde dolar ve euro harcayarak yabancı ülkelere öğrenci gönderilmesi doğru değil. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmalı ve bu yurtdışı burs programlarını yeni ekonomik vaziyete kadar durdurmalıyız.

Bildiğim kadarıyla İçişleri Bakanlığı yeni kaymakam adaylarını İngiltere'ye 6 aylığına, Adalet Bakanlığı da kıdemli yargı mensuplarını Almanya ve Fransa'ya gönderiyordu. Bu faaliyetler de askıya alınmalı.

İkinci önerim partilere hazineden yapılan yardımların askıya alınması. Sözümona ‘Demokrasi gelişsin' diye yapılan bu yardımların demokrasiye ne kadar katkı sağladığı son seçimlerle iyice ortaya çıktı. Partiler hazineden aldıkları yardımlarla ülkede demokrasinin gelişmesine katkı sağlamak yerine kişisel lider sultalarını güçlendiriyorlar, teröristleri meclise taşıyorlar. Her fırsatta Kandil'in uzantısı olduğunu söyleyen partiye hazineden seçim yardımı altında para aktarmak hamakattan başka bir şey olmasa gerek.

Sözü fazla uzatmaya gerek yok. Ak Parti kendi aldığı hazine yardımlarından vazgeçmek pahasına da olsa bu yardımları askıya alacak kanun tasarısını hemen meclise getirmeli ve gereğini yapmalı. Böylece ülkemizin ne kadar çok para kazanmış olacağının aşağıdaki sunduğum gazete haberlerinden görebilirsiniz.

……………….

Demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olan siyasi partilerin faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için belli bir finansmana ihtiyaç duyduğu gerçeğinden hareketle bu yardım 1965 yılında kanunlaşmış.

Siyasi Partiler Kanununun 1 numaralı ek maddesine göre, Yüksek Seçim Kurulunca en son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınmış olan ve genel barajı aşan siyasi partilere her yıl Hazineden ödenmek üzere o yılki genel bütçe gelirleri "(B) Cetveli" toplamının 5 binde 2'si oranında ödenek ayrılıyor. Yine aynı kanuna göre, belirlenen bu mali yardım, devlet yardımı yapılacak siyasi partiler arasında, bu partilerin en son genel seçim sonrasında Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen toplam geçerli oy sayıları ile orantılı olarak bölüştürülmek suretiyle her yıl ödeniyor. Buna ek olarak, partilere yapılan yardım tutarı, milletvekili genel seçiminin yapılacağı yıl normal yardımın üç katı, mahalli idareler genel seçim yılı için ise iki katı kadar gerçekleşebiliyor. Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların %3'ünden fazlasını alan siyasi partiler de seçim yılı yapılan devlet yardımlarından faydalanabiliyor. Partiler kendilerine yapılan bu maddi yardımı yalnızca parti ihtiyaçları veya parti çalışmalarının finanse edilmesinde kullanabiliyor.

Kim Ne Kadar Alıyor?

2015 yılında yine seçim olduğu için partilere normalde yapılan yardımın üç katına varan bir yardım yapılmıştı; dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, partilere yapılacak yardımlar için 531 milyon liralık ödenek ayrıldığını açıklamıştı. Bu miktar partiler arasında şöyle paylaştırılmıştı: AK Parti 298 milyon TL, CHP yaklaşık 115 milyon TL ve MHP yaklaşık 78 milyon TL.

2018 yılı Bütçesi açıklandığında, Hazineden siyasi partilere yardım için ayrılan bütçe, kanunun belirttiği ölçülerde hesaplanmış ve yaklaşık 273,8 milyon TL olmuştu. Bu miktar, yardım alabilen siyasi partilerin bir önceki seçimlerde aldıkları oy yüzdeleri ile orantılı olarak bölüştürülmüş ve yaklaşık olarak AK Parti 139 milyon, CHP 71 milyon, MHP 33 milyon ve HDP de 30 milyon TL yardım almıştı.

Erken seçim kararının açıklanmasıyla beraber, partilere yine kanunun belirttiği üzere 2018 Ocak ayında yapılan yardımın 2 katına yakın bir ödeme daha yapılması durumu ortaya çıktı.

28 Haziran 2018  tarihli habere göre 2019 bütçesinden 5 partiye 670 milyonluk hazine yardımı yapılacak.

Genel seçimlerde yüzde 10 barajını geçen 4 parti ile yüzde 3'lük Hazine yardımı sınırını aşan İYİ Parti'ye, önümüzdeki yılın bütçesinden toplam 669 milyon 668 bin lira tutarında Hazine yardımı yapılacak. Yerel seçimler nedeniyle ikiye katlanan yardımlardan aslan payını yaklaşık 291 milyon lirayla AK Parti alırken en düşük yardım 68 milyon lirayla İyi Parti'ye verilecek.

Oylar dikkate alınarak yapılacak hesaplamaya göre HDP'ye 79 milyon 906 bin 600 lira yardım yapılacak.

Bir yandan bir partinin hem terör destekçisi olduğunu söyleyeceksiniz hem de o partiye hazineden 80 milyon TL yardım yapacaksınız. Bu uygulama devlet yönetme ciddiyeti ile bağdaşmaz. Ayrıca askere kurşun sıkanlara, teröristlerin cenazesine koşturanlara yardım yapmak maşeri vicdanı da kanatmaktadır.

Kızılderili Reisi Oturan Boğa şöyle der: Beyaz adam gerçekleri anlatmak için çok uzun konuşuyor.Halbuki gerçekleri anlatmak için çok uzun konuşmaya gerek yok.

Gerçekten de öyle değil mi?

HÜSEYİN YAĞMUR - TERCÜMEİHÂL

Yakın tarih ve siyaset araştırmacısı, yazar

HÜSEYİN YAĞMUR DİĞER YAZILARI

  1. En büyük gider memur giderleridir,devlette çalışan örneğin 5 milyon memurun 4milyonu fuzulidir, bırakın devletin memuru olmayı neyse konuşacak çok şeyler varsa soylenmiyor.

Yorum Yaz

  571922

-