29 EYLÜL 2020 SALI

YERLİ HELİKOPTER MOTORU YOLDA

Honeywell Savunma ve Uzay İş Birimi Başkanı Smith, 'Türk Özgün Helikopter Projesi'nde motor üretimi yapmak için TUSAŞ ile anlaşma imzaladık' dedi.


YERLİ HELİKOPTER MOTORU YOLDA

Honeywell Savunma ve Uzay İş Birimi Başkanı Carey Smith, Türk Özgün Helikopter Projesi kapsamında motor üretimi yapmak için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile Honeywell International Inc. ve Rolls-Royce ortaklığı olan Light Helicopter Turbine Engine Company (LHTEC) arasında anlaşma imzalandığını söyledi.

Smith, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, TUSAŞ ile LHTEC arasında Savunma Sanayi Müsteşarlığı programı olan Türk Hafif Sınıf Helikopteri (THSH) için CTS800 turboshaft motorlarını üretmek için anlaşma sağlandığını anlattı. 

Anlaşmanın, özgün helikoptere motorun uyarlanması ve uçuş otoriteleri sertifikasyonlarının alınmasını içeren 5 yıllık bir geliştirme programını içerdiğini aktaran Smith, projenin global pazarın yanı sıra yerel olarak Türk askeri ve sivil pazarına helikopterler sağlayacak üretim programıyla sonuçlanmasının beklendiğini belirtti.

Yorum Yaz

  474690

-