25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

YOĞURTLU PATLICAN


YOĞURTLU PATLICAN

İslam Dünyası'nın ilk yemek kitabından birkaç örnek

 

Muhammed bin Mahmud Şirvanî, İslam Dünyası'nın ilk yemek kitabını yazan hekimdir. Bir bölümü tercüme edilmiş olan çok sayıda eserin müellifi olan Şirvanî'nin yemek kitabı ‘15. Yüzyıl Osmanlı Mutfağı' adıyla tercüme edilmişti. Şirvanî'nin yemek tariflerinde yemeğin faydalarını tek tek zikredilmesi, tarihin malzeme içeriğinin zenginliği ve yemeklerin ilginç isimleri en çok öne çıkan özelliği.

 

Şirvanî eserine şöyle başlıyor: Bizden önce gelenler bize öyle bildirdiler ki vacip olan odur: Yemek pişirenler ki bunlar pişirdiği nesnelerde arif, pişirme sanatında kadir olalar, her türlü yiyeceğe ne kadar su, ne kadar et, ne kadar tuz, ne kadar havuç koy­mak gerektiğini ve hem altında ateşi ne kadar yakmak gerektiğini bileler. Kendile­rini temiz tutalar, kirli paslı tutmayalar. Tırnaklarını uzamadan keseler. Yiyecekleri taş çömlekte pişireler. Çömleğe tuzun temizini ve safını koyalar, topraklı ve tozlu tuzdan sakınalar. Baharatlardan çömleğe kişniş, kimyon, kiravaya koyalar, bunların tazesini ve iyisini kullanalar. Tarçının tadı keskin ola­nını, iyi kokulusunu, kalın kabuklusunu ve tazesini çömleğe koyalar. Baharatları dövüp eleyeler, sonra kullanalar. Çömlekleri ve çanakları temiz tutalar, kirli paslı tutmayalar. Eti köfte hâline getirirken taş havanda döveler, eğer taş havan bulunmazsa ağaç havanda döveler, çaresiz kalmadıkça bakır havanda dövmeyeler.

 

YOĞURTLU PATLICAN

 

Tarifi:                    Patlıcanların sapları ve içi alınır. Kalan kısmı tuzlu suda bi­raz kaynatılır. Sudan çıkarılır ve suyunun tamamen gitmesi için biraz bekletilir. Patlıcanlar sonra sarımsaklı yoğurda bırakılır. Üzerine biraz taze susam yağı, dövülmüş kimyon, güzel kokulu diğer baharatlar ve çörek otu dökülerek yenir.

Faydaları:           Yiyecekleri sindirir, iştahı açar, sıcak ve ateşli mizaçlılarla hazımsızlık çekenlere uygundur.

Yorum Yaz

  457438

-