25 MAYIS 2020 PAZARTESİ

Kemal Çiftçi

ZENGİNLİĞİN KAYNAĞI NEDİR?

Kemal Çiftçi

Ülkelerin zenginlik kaynağı nedir? Toprak mı, nüfus mu yoksa yeraltı kaynakları mı? Çin ve ABD gibi dünya devlerini bir tarafa bırakalım. Nüfus ve yüzölçümü olarak bizden çok daha küçük ülkelerin ihracat rakamlarına göz atalım.

Hollanda: 652 Milyar $

Güney Kore: 574 Milyar $

Hong Kong: 550 Milyar $

Belçika: 430 Milyar $

5 milyon nüfuslu bir ada devleti olan Singapur'un bile ihracatı 320 milyar dolar. Peki bizde durum ne?  Son yıllarda ciddi gayretler sarf edilmesine rağmen şimdilik yıllık ihracatımız 160 milyar dolar civarında. Türkiye'nin 2023 için ihracat hedefi 500 milyar dolar. Bunu nasıl yakalayacağımız bir tarafa; ancak bunu realize etsek dahi Hong Kong'a bile ulaşamıyoruz. Zira daha şimdiden Hong Kong'un yıllık ihracatı 550 milyar dolar. Hong Kong'un nüfusu sadece 7 milyon. Biz 80 milyonluk bir ülkeyiz. Şanlı tarihimizle ve kültürümüzle iftihar ediyoruz ama bir şehir devleti olan Hong Kong'a bile ulaşamıyoruz. Bunun üzerinde ciddi bir şekilde düşünmemiz gerekmez mi?

Almanya'nın yıllık ihracatı 1,5 trilyon dolar. 57 İslam ülkesinin toplamından daha fazla. 1,7 milyarlık İslam dünyası, 80 milyonluk Almanya kadar üretemiyorsa burada yanlış giden bir şeyler var.

Almanya'nın Volkswagen firmasının ihracatı bile son 3 ayda 67 milyar dolar. Aynı dönemde Türkiye'nin ihracatı ise sadece 44 milyar dolar. Yani onların tek bir firmasının ihracatı bizim ülkemizin toplam ihracatının 1,5 katı. Amazon firmasının yıllık cirosu 53 milyar dolar, Apple ise 88 milyar dolar ciroya sahip.

Dünyanın en zengin kişi ve firmalarına baktığımız zaman hepsinin teknoloji ürettiklerini görüyoruz. Hatta bunların çok önemli bir kısmı mal bile üretmiyor. Sadece yazılım üreterek dünyanın en büyükleri arasına giriyorlar. Mesela Facebook şirketinin piyasa değeri yarım trilyon dolar. Facebook, Instagram, Amazon, Google ve Youtube gibi şirketler sadece para kazanmıyor; aynı zamanda her türlü bilgimizi depoluyor, beyinlerimizi esir alıyorlar.

Şimdi ilk başta sorduğumuz soruya dönelim: Zenginliğin kaynağı ne? Toprak mı? Domates ektiniz ve 10 ton elde ettiniz. Bunun karşılığı 10.000 TL'dir. Nüfus önemli olsa; diyelim ki bir tekstil atölyesinde 5 kişilik bir aile olarak çalışıp yılda 10.000 adet T- shirt ürettiniz. Bunun ederi 100.000 TL olacak. Yeraltı kaynağı söz konusu olduğunda, mesela petrol kuyunuz olsun. Varili 70 dolardan 1.000 varil satsanız 70.000 dolar eder. Yaklaşık 400.000 TL gelir elde etmiş olursunuz. Oysa cep telefonu üretirseniz; mesela 10.000 TL'den 1.000 adet IPhone satsanız 10 milyon TL eder.

O halde çok net anlaşılıyor ki, zenginliğin kaynağı ne toprak ne nüfus ne de yeraltı kaynağı. Açık ara teknoloji en önde.

Çözüm ne?

Daha çok bilim daha çok AR-GE….

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  424457

-