25 EKİM 2020 PAZAR

Günün Tarihi

14 AĞUSTOS 2001: ADALET VE...

Günün Tarihi

14 Ağustos 2001: Adalet ve Kalkınma Partisinin Kurulması

 

Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki ‘Erdemliler Grubu' uzun müzakerelerin ardından partilerini kurdular. Partinin adı Adalet ve Kalkınma Partisi, amblemi de ampul oldu

 

Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yürütülen partileşme çalışmaları, 1 Ağustos 2001'de Afyon'da yapılan toplantıyı takiben, çeşitli toplumsal ve siyasal yelpazeden isimlerin teşkil ettiği 121 kişilik Kurucular Kurulu'yla 14 Ağustos'ta sonuçlandırıldı.Kurucular Kurulu'nda Erdoğan'ın da yer aldığı Parti, Türkiye'nin 39'ncu Partisi oldu.

 

AK Parti, çeşitli partilerden milletvekillerinden oluşan bir grupla TBMM'nin 21. yasama dönemi faaliyetlerine katıldı.Bu dönemde, AK Parti, gerek Meclis içinde gerek dışında yenilenme, reform ve demokratikleşme misyonunu taşıyabilecek siyasi parti olduğunu gösterecek bir performans sergiledi.

 

AK Parti'nin siyasi propagandası Türk siyasi tarihinde görülmedik biçimde ihtiyatlı ve gerçekçiydi. Gerek başörtüsü ve özgürlükler konusu gibi politik konularda, gerekse popülizm beklentisine bu derece hazır bir ortam varken ekonomik konularda gerçekçi bir söylem kullanılmıştı.

 

Bu gerçekçi söylem sağdan soldan diğer partiler tarafından siyaset malzemesi edilmek istendi, fakat sonuç değişmedi. Onları iktidara getirecek zemin, toplumun geniş kesimleriyle sahici biçimde kurdukları, özel olarak da Tayyip Erdoğan'ın şahsiyetinde kurulan güven ve gönül ilişkisiydi.

 

AK Parti'nin kurucu yöneticileri de Parti'nin değişim ve dönüşümün öncülüğünü yapan bir halk hareketi olduğunu ifade ediyor, umudun tükendiği bir dönemde AK Parti'nin umut olduğunu söylüyorlardı.

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  709116

-