25 EKİM 2020 PAZAR

Günün Tarihi

15 TEMMUZ'DA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

15 Temmuz 1099 :  Haçlıların Kudüs'ü İşgali

1095 yılında başlayan 1. Haçlı Seferi, 15 Temmuz 1099 yılında Kudüs'ün işgal edilmesiyle neticelenmiştir. Haçlılar, bu sefer neticesinde Kudüs'ü ele geçirmiş, Kudüs'te yaşayan Müslüman halk üzerinde büyük korku ve dehşet salarak, Müslümanlara karşı büyük katliamlar gerçekleştirmişlerdir. Doğulu ve Batılı kaynakların ittifakla söylediklerine göre; Kudüs'te yaşayan Müslümanların hemen hemen hepsi öldürülmüş, Müslümanlara yardım eden Yahudiler de cezalandırılmıştır.

Haçlılar, Kudüs'e girince evlerde, camilerde, yollarda bulunan herkesi kılıçtan geçirdiler. Merhamet dileyenleri bile öldürdüler. Evlerine saldırıp ne buldularsa aldılar. Zengin veya fakir, girdikleri evler içerisindeki mallar ile birlikte Haçlıların oldu.

Bu sayede çok sayıda Haçlı zengin oldu.  Öyle zalimce hareket ettiler ki Müslümanların kendilerine vermemek için yuttukları altınları almak için öldürüp karınlarını deşmişlerdir.

Haçlılar bununla yetinmeyerek kutsal mekânlara kaçan Müslümanları bile öldürmüşlerdi. Hz. Ömer Camii olarak bilinen Kubbetü's-Sahra Camii'ne de girerek hem camiyi yağmalamışlar hem de insanları öldürmüşlerdi. Hz. Ömer Camii'nde o kadar insan öldürmüşlerdi ki cesetler kanlar üzerinde yüzüyor ve öldürdükleri Müslümanların kanları atlarının dizlerine kadar geliyordu.

Sonra bu vahşi ve barbar insanlar buradan Hz. İsa'nın (Jesus) mezarına gelmişler o yüce peygamberin huzurunda Müslümanların kanına sürdükleri o kanlı elleriyle bir de duada bulunmuşlardır. Haçlılar ile birlikte Kudüs'e gelen ve gördüğü olayları kaydeden Avrupalı tarihçi Raimundus atına binip yol boyunca Mescidi Aksa' ya giderken, atının cesetler üzerine ve dizine çıkan kan göletlere bata çıka Mescid-i Aksa'ya ulaştığını yazmaktadır.

15 Temmuz 2016 :  Haçlıların İstanbul'u İşgal Girişimi

15 Temmuz 2016 günü Türkiye'ye en karanlık gecelerinden birini yaşattı. 10 binden fazla FETÖ mensubu asker ve sivil; 35 askerî uçak, 74 tank, 246 zırhlı araç, 3 askerî gemi, 3 bin 992 silah ve 37 askerî helikopterle darbe girişiminde bulundu.

İlk olarak 136 darbeci asker Boğaziçi Köprüsü'nü kapattı. Köprü üzerinde 30 vatandaş FETÖ'cü hainlerin kurşunlarıyla şehit oldu. Boğaziçi Köprüsü, 15 Temmuz'da FETÖ'ye karşı ilk şehitlerimizi verdiğimiz yer olarak tarihe geçti.

Genelkurmay Başkanlığı darbeciler tarafından basıldı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları rehin alındı. Orgeneral Akar'a silah zoruyla darbe bildirisi imzalatılmak istendi.

Tıpkı geçmiş darbelerde olduğu gibi TRT işgal edildi ve darbeci askerlerin korsan darbe bildirisi canlı yayında okutuldu. Bununla yetinmeyen FETÖ mensupları, CNN Türk'ün yayını durdururken Digitürk'ü de hedef aldı. Halkın haber almasını engellemek isteyen FETÖ'cü pilotlar F-16 uçaklarıyla TÜRKSAT'ı bombalarken iki kobra helikopteri de TÜRKSAT'ı teslim etmemek için direnen halka ateş açtı. TÜRKSAT önünde iki vatandaşımız şehit oldu.

Darbeciler havaalanlarını da hava trafiğine kapattı. 58 darbeci subay, İstanbul Atatürk Havalimanı'nı 4 tank, 4 zırhlı araç, 4 kamyon ve 4 askeri jip ile işgal etti. Burada 6 vatandaşımız şehit oldu. Devletin zirvesini, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni F-16 uçakları bombaladı. Cumhurbaşkanlığı önünde, tek amacı milli iradeye sahip çıkmak olan 29 kişi şehit oldu.

FETÖ mensubu darbeciler, devletin kalbini hedef almaya devam etti. Milletvekillerinin içinde bulunduğu sırada Gazi Meclis tam 11 kez bombalandı. Ankara Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Merkezi de FETÖ'cü teröristlerin hedefi oldu F-16 uçaklarının attığı bombalar, 51'i özel harekat polisi olmak üzere 56 kişiyi şehit etti.

Ankara Emniyet Müdürlüğü de bir kez F-16 ve 6 kez de helikopterlerle vuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast düzenlemeyi planlayan FETÖ, 27 asker ve 2 komando ile Erdoğan'ın Marmaris'te konakladığı oteli bastı. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koruma polisi olmak üzere iki polis şehit oldu.

FETÖ'nün darbe girişimine karşı en önemli kırılma noktası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkı meydanlara, sokaklara çağırması oldu. O kara geceyi aydınlatan, vatanına sahip çıkan Türk milleti oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir darbe direnişi başladı. Kahraman Türk milleti, FETÖ'cü hainlere karşı göğsünü kurşunlara siper ederken geride 250 şehit ve 2196 gazi bıraktı.

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  155504

-