31 EKİM 2020 CUMARTESİ

Günün Tarihi

17 MAYIS'TA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

17 Mayıs 1971: İsrail'in İstanbul Başkonsolosunun Anarşist Öğrenciler Tarafından Kaçırılması

12 Mart Darbesiyle iktidara gelen CHP'li Nihat Erim askerlerin vesayetinde dikensiz gül bahçesi gibi bir ülke yöneteceğini zannederken hiç ummadığı olaylar tek tek kapısını çalmaya başladı.Tüm Türkiye'de süren beş günlük Balyoz Operasyonu'nun sonucu 547 tutukluydu.

26 Nisan'da 11 ilde sıkıyönetim ilan edildi.17 Mayıs'ta İsrail'in İstanbul Başkonsolosu anarşist öğrenciler tarafından kaçırıldı. 23 Mayıs itibarıyla İstanbul'da sokağa çıkma yasağı başlatıldı.

ODTÜ'de jandarma ve öğrenci arasında çıkan çatışmada 3 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

Türkiye'yi yönetmeye talip Anayasa Profesörü, Anadolu Ajansı gibi bir tek kurumu dahi yönetmekten aciz kalmıştı.

17 Mayıs 2006: Danıştay 2. Dairesi'ne Silahlı Saldırı Düzenlenmesi

Daire üyeleri toplantı halindeyken düzenlenen saldırıda, üye Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetti, Daire Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayfer Özdemir ve Ayla Gönenç ile Tetkik Hakimi Ahmet Çobanoğlu yaralandı. Saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen İstanbul Barosu'na kayıtlı avukat Alparslan Arslan, Danıştay binasından çıkmadan yakalandı.

Danıştay saldırısı kısa zamanda basın ve yayın organlarında büyük bir infial haberi olarak duyurulmuş, saldırganın bu işi dini duyarlılıkla yaptığı ve eylem sırasında dini sloganlar attığı iddia edilmişti.

Olay araştırılınca Alparslan Aslan'ın 5 ve 11 Mayıs tarihlerinde Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba attığı ortaya çıkmıştı.

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  278573

-