24 EKİM 2020 CUMARTESİ

Günün Tarihi

19 MAYIS'TA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

19 Mayıs 1937: 19 Mayıs'ın 1937 Yılında ‘Bayram' Olarak Kabul Edilmesi

Cumhuriyet'in 1923'te ilan edilmesine karşın ‘19 Mayıs', 1937 yılında ‘bayram' olarak kabul edilmişti.

İsmet Bozdağ bu süreci şöyle anlatıyor: "Şükrü Kaya anlattı. 'Terakkiperver Fırka'nın kapatılması da bu aylarda olmuştu,' diyorlar.

"Atatürk, 'Bırakın yahu bunları' diyor. 'Öyle bir şeydir ki bu, ülkenin kurtuluşudur'. Yine bulamıyorlar. En sonra Şükrü Kaya hatırlıyor, 'Bu sizin İstanbul'dan ayrıldığınız gün mü?' deyince 'Yaklaştın' diyor, 'Samsun'a çıktığımız gün'. Sonra, 'Asıl yapacağınız bayram bu,' diyor.

Ertesi sene 19 Mayıs'ta Şükrü Kaya'nın tertibiyle 19 Mayıs Bayramı kutlanıyor."

Atatürk, "19 Mayıs Bayramı"nı iki kez görebilmiş. Bozdağ'dan dinleyelim: "Evet, 1937'de bir görüyor. İkincisinde, yani 38'de Atatürk hasta. Acar motoruyla önce Florya'ya dönüp Boğaz'ın en ucuna kadar gidiyorlar. "Kıyılarda herkes Acar'ı tanıdığı için alkışlıyor, çok memnun oluyor Atatürk fakat yoruluyor. 'Dönelim,' diyor. Böylece son bayramını da görüyor ama hasta olarak."

İsmet İnönü, Başbakan sıfatıyla 1932 yazında Mussolini İtalya'sını ziyaret etmişti. Türk heyetinde Tek Parti iktidarının Recep Peker gibi, daha sonra faşist izler bırakan bütün ileri gelenleri mevcuttu. Roma'da ‘Gönüllü Faşist Kışlaları' gezildi. ‘Faşist Çocuklar Teşkilatı'na kadar faşizmin özgün uygulamaları detaylı incelendi. 19 Mayıs törenleri bu gezinin verdiği ilhamların eseridir.

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  424230

-