5 ARALIK 2020 CUMARTESİ

2020 KİRA ZAMLARI


2020 KİRA ZAMLARI

Mülk sahipleri, kirada oturanlar ve kiralık daire tutacak olanlar 2020 yılı enflasyon rakamlarını merak içerisinde bekliyorlardı. Aylara göre açıklanmaya başlayan enflasyon oranları, Ocak ve Şubat aylarının kira zam bedellerini de daha net bir şekilde öğrenmemize imkân tanıdı. Bu yazımızda merak edilen kira zam bedellerini ele alıyor ve hesaplama örnekleriyle ne kadar kira zammı yapılabileceğini inceliyoruz.

2020 Kira Zamları Ne Kadardır?

Türkiye'deki milyonlarca mülk sahibi ve kiracı, enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte yapılacak kira zamlarını merak içerisinde takip ediyorlardı. Bekleyiş bitti ve enflasyon rakamları resmi olarak açıklanmaya başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın 3'nde açıklanan resmi rakamlara göre, 2020 yılı Şubat ayının ortalama kira zam bedeli %14.52 olacak. Bu zam bedeli oranının nasıl ele alındığını merak edenler için, daha detaylı bir açıklama getirmekte yarar var. Tüketici Fiyatları Endeksi'ne (TÜFE) göre ele alınan bu veriler, Türkiye'nin 81 ilini de kapsayacak şekilde işleniyor.

TÜFE'de (2003=100) 2020 senesi Ocak ayında bir önceki aya göre %1.35 oranında, bir önceki senenin Aralık ayına göre %1.35 oranında, bir önceki senenin Şubat ayına göre %12.15 oranında ve 12 aylık ortalamalara göre de %14.52 oranında bir artış söz konusu.

Bu verileri dikkate aldığımızda, 2020 yılı Şubat ayında kira zam bedeli %14.54 oranında oldu. Mülk sahipleri kiralık daire bedellerine Şubat ayı içerisinde bu orandan fazla zam yapma hakkına sahip değillerdir.

2020 Kira Zam Bedeli Nasıl Hesaplanıyor?

Kira zam bedellerinin 2020 yılında kanunen nasıl belirlendiğini detaylı olarak incelediğimizde, 2019 yılı Eylül ayı içerisinde Hazine ve Maliye Bakanlığı'yla Strateji Bütçe Başkanlığı'nın ortak çalışması aracılığıyla ortaya konulan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) açıklanmıştı. Buna göre bundan böyle kira zamları Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranlarını baz alınarak belirlenmeyecek, üst sınır TÜFE oranları dikkate alınarak ayarlanacaktır.

Daha önce belirttiğimiz 2020 Şubat ayı kira zam oranı, mülk sahiplerinin yapabilecekleri tavan zam oranıdır. Mülk sahibi ile kiracı arasında anlaşmaya varılırsa, bu oran düşürülebilir ve Beşiktaş kiralık daire fiyatlarına daha düşük oranda bir zam uygulaması yapılabilir. Elbette bu durum Türkiye'nin dört bir yanında da geçerlidir.

2020 Şubat Ayı Kira Zam Bedeli Hesaplama Örneği

2020 Şubat ayı kira zam oranlarını dikkate alarak, örnek bir hesaplama ile kira zam bedellerinin tavan artışının ne kadar olacağını ortaya koyalım.

2020 Şubat ayı kira zam oranı resmi rakamlara göre %14.52'dir. Mevcut kira bedelinin 1.000 TL olduğunu varsaydığımızda, zam bedeli 145.20 TL olacaktır. Bu durumda mülk sahibinizin sizden en fazla talep edebileceği tutar 1.145 TL olmalıdır. Kiranıza yapılacak olan zammı (Kira zam oranı x Kira Bedeli) hesaplamasıyla kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

2020 Ocak ve Şubat Ayı Kira Zamları Farklı mı?

2020 Ocak ve Şubat aylarında kira zam oranları farklıdır. Ocak ayında açıklanan resmi rakamlara göre zam oranı %15.18 iken, Şubat ayında açıklanan zam oranı %14.52'dir. Yani Ocak ayında mülk sahipleri tarafından tavan zam oranı uygulanan kiracıların yaklaşık olarak 6 TL kâra geçtiklerini söyleyebiliriz.

Kira Sözleşmesinde Kira Artış Oranı Belirlenmediyse Ne Olacak?

Mülk sahibi ve kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesinde genellikle taraflar anlaşmaya vararak belli bir kira artış oranı belirleyebilmektedirler. Fakat kira artış oranına ilişkin sözleşmede herhangi bir hüküm bulunmuyorsa, taraflar TÜFE tavan oranlarını dikkate alarak kira zammı uygulamasına gidebilirler. Eğer taraflar yine de anlaşamıyorsa, Sulh Mahkemesine başvurmaları gerekiyor. Çıkan karar yine belirttiğimiz üzere TÜFE tavan oranlarını aşmayacak bir kira bedelinin belirlenmesi olacaktır.

2020 Yılında Kira Zamları Düşecek mi?

2020 yılında kiralık daire araştırması yapan birçok insanın merak ettiği bir diğer konu da, yıl içerisinde kira zam oranlarının düşüp düşmeyeceğidir.

Ocak ayından Şubat ayına yaşanan düşüş, vatandaşların yıl içerisinde kira zam oranlarında düşüş beklentisini arttırmaktadır. Fakat kira zam oranlarının ele aldığımız üzere enflasyon rakamlarına, önceki aylara ve 12 ay toplamına göre belirlenmesi söz konusudur. Geçtiğimiz yılın Mart-Ekim aylarında taban %17.93 ve tavan %19.91 oranını gören artışlardan daha düşük rakamlar elde edilmesi halinde, kira zamlarının yıl içerisinde gerileyebileceğini söyleyebiliriz.

Yorum Yaz

  076114

-