31 EKİM 2020 CUMARTESİ

Günün Tarihi

21 MAYIS'TA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

21 Mayıs 1963: Albay Talat Aydemir'in 2.Darbe Kalkışması

 

22 Şubat darbesinden sonra serbest bırakılan ve özel bir afla emekliye sevkedilen Albay Aydemir ve arkadaşları, aradan bir yıl geçtikten sonra 21 Mayıs 1963'de bir darbe girişiminde daha bulundular. İhtilalin parolası ‘Harbiyeli', işareti ‘Aldanmaz'dı.

 

Albay Aydemir, darbe toplantıları hâlini alacak organizasyonları sıklaştırmış, ev ve otel toplantıları sonuç vermeyince kendi aralarında harekete geçmeye karar vermişlerdir.Tarih olarak da 21 Mayıs 1963'ü belirlerler.

 

Ne var ki Alparslan Türkeş, yedi-sekiz saat önce darbeyi haber almış ve bu bilgiyi bir tanıdığı vasıtasıyla Başbakan Yardımcısı Hasan Dinçer'e ulaştırmıştı. O da İnönü'ye bildirmişti.

 

Darbeciler önce üstünlük sağlarlar. Radyoevini ele geçirirler ve “Dikkat dikkat! Şimdi Türk Silahlı Kuvvetleri İhtilal Genel Karargâhının bildirisini dinleyeceksiniz: Büyük Türk Milleti'ne” diye başlayan, Talat Aydemir imzalı ihtilal tebliğini okurlar. Bu tebliğde darbeyi neden yaptıklarını anlatırlar. Ancak darbeciler bu kez de başarılı olamazlar.

 

Olaydan sonra, birçok subay ve 1459 Harbiyeli tutuklandı. Darbe teşebbüsüne katılanlar, Mamak Askeri Mahkemesi'nde yargılandı. Talat Aydemir, Fethi Gürcan, Erol Dinçer, İlhan Baş, Cevat Kırca, Osman Deniz ve Ahmet  Güçal hakkında 5 Eylül 1963 günü ölüm cezası verildi.29 subay müebbet hapse mahkum oldu , 75 öğrenci de çeşitli cezalara çarptırıldı. Sadece, Aydemir ve Gürcan hakkında verilen ölüm cezaları infaz edildi. 

 

 

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  887233

-