Günün Tarihi

22 MAYIS'TA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

22 Mayıs 1972:2.Erim Kabinesinin Sonu

12 Mart Darbesi'nin ardından darbeci askerler adına hükümet kuran CHP'li Nihat Erim, kabinesinden 11 bakan birden istifa edince büyük bir darbe alır.11'lerin istifasından sonra Nihat Erim 11 Aralık 1971 günü ikinci hükümetini kurar. Fakat bu kabine de 22 Mayıs 1972'ye kadar ancak 5 ay dayanabildi.

Erim'in 26 Mart'ta kurduğu ilk hükümet, 3 Aralık'taki istifasıyla son bulunca, '2. Erim Hükümeti' olarak anılacak kabineyi kurmakla tekrar görevlendirildi. Kurduğu yeni hükümetin başbakanı olarak 22 Mayıs 1972'ye kadar işbaşında kalan Erim, "Bazen demokrasilerin üzerine şal örtmek gerekir" sözüyle hatırlandı. Nihat Erim'in Başbakanı olduğu 'Teknotratlar Hükümeti' döneminde başlatılan 'Balyoz Harekatı' ile Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam edilmesinin yolu açıldı.

Ferruh Bozbeyli Erim'in o günlerdeki ruh halini şöyle anlatır:12 Mart hükümetleri kendisini partiler üstü bir hükümet olarak ilan etti. 12 Mart'a ‘büyük beyinler kabinesi' ismini Nihat Erim verdi. Kendi kendine böyle isim veriyordu. Sanki milleti adam etmeye gelmiş, vatandaşın amirleriymiş gibi bir havaya girdiler. (Bozbeyli,2009:340)

Orhan Oğuz ‘büyük beyinler kabinesinin' başına gelenleri şöyle anlatır:1973 yılına girmiştik. Nihat Erim, hükümeti yeniledi. O ünlü “Beyin Takımı”nın işleri yürütemediği anlaşılmıştı. Başbakan bunu görmüş olacak ki, büyük iddialarla hükümete aldığı o beyinleri bir ölçüde dağıttı. Nihat Erim istediği istikamette hükümet edemiyordu. (Oğuz,2004:244)

22 Mayıs 1997: Yargıtay C. Başsavcısı Vural Savaş'ın Refah Partisi'ne Kapatma Davası Açması

Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, “Türkiye'yi iç savaşa sürüklüyor” gerekçesiyle RP'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  249455

-