Günün Tarihi

22 TEMMUZ'DA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

22 Temmuz 2007:Erken  Genel Seçimlerin Yapılması

Anayasa Mahkemesi'nin ‘CHP'nin 367 oy çoğunluğu gerçekleşmedi' şeklindeki başvurusunu kabul etmesi üzerine AK Parti Hükümeti 22 Temmuz tarihinde erken genel seçimlere gideceğini açıkladı.

İşte bu atmosferde gerçekleşen 22 Temmuz seçimlerinde AK Parti yapılan baskılar üzerinden söylem geliştiren bir seçim çalışması yaptı. Halk, yapılan baskılara büyük tepkisini seçim sandığında göstermişti. AK Parti'nin yüzde 47 ile birinci, CHP'nin yüzde 20 ile ikinci, MHP'nin yüzde 14 ile üçüncü parti olduğu seçimlerde çok iddialı olan SP sadece yüzde 2 oy alabilmişti.

AK Parti, seçime katılan diğer bütün partilerin oyu kadar tek başına oy almıştı. Prof. Dr. Nilüfer Göle'ye göre halk otoriterleşmeyi değil, demokratikleşmeyi tercih etmişti.

Prof. Dr. Mithat Sancar'a göre ise kutuplaştırıcı politikalar AK Parti'ye oy olarak dönmüştü. Bir kısım aydın bu yüzden 22 Temmuz seçimlerini ‘Halkın muhtırası' olarak nitelemişti

Dayatılan 367 formülünün işlemesi için Meclis'e girmeyen DYP ve Anavatan, 22 Temmuz 2007 seçimleriyle sandığa ve tarihe gömüldü.

Bu seçimlerde ittifaklar da dikkat çekmiş gazeteci Tuncay Özkan'ın kanalı Haber Türk, Saadet Partisi'nin bütün mitinglerini canlı olarak verirken, Özkan, Erbakan'ı kendi programına konuk olarak almıştı.

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  973193

-