25 EKİM 2020 PAZAR

Günün Tarihi

23 MAYIS'TA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

23 Mayıs 2003: Cumhuriyet Gazetesi'nin ‘Genç Subaylar Rahatsız' Başlıklı Manşet Atması

Gazetenin Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün Başbakan Tayyip Erdoğan'ı ‘Genç subaylar rahatsız' ifadesiyle uyardığını haber yapmıştı.

Mustafa Balbay'ın imzasını taşıyan habere göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, 20 Mayıs salı günü Başbakanlık'ta görüştüğü Başbakan Tayyip Erdoğan'a şunları söylemişti: "Uygulamalarınız tabanımızdaki kaygıyı artırıyor. Komuta kademesine sürekli tedirginlikler iletiliyor. Özellikle genç subaylarımız durumu endişeyle izliyor."

Amiral Örnek o tarihi günden şöyle bahseder: Sevil ile beraber Sarıyer'de 1. Ordu Komutanı ve eşi tarafından Genelkurmay Başkanı ve komutanlar onuruna verilen akşam yemeğine gittik. Bizimki ve havacı yoktu. Kara kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanı ile yaptığımız görüşmelerden anladığım, Genelkurmay Başkanı'na karşı tam bir tavır oluşmuş vaziyete. Kendisini yumuşak ve korkak buluyorlar. Ayrıca AKP ile ilişki içinde olduğundan şüpheleniyorlar. Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Mustafa Balbay, Jandarma Genel Komutanı'na gelerek “Bildiklerimi bir yazarsam kaçacak delik bulamaz” demiş. Bugün ayrıca Cumhuriyet gazetesinde “Genç subaylar AKP'den tedirgin” başlıklı bir haber yayınlandı.(Vatan,2011)

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  431476

-