Günün Tarihi

25 HAZİRAN'DA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

25 Haziran  1993 :Tansu Çiller, Türkiye'nin İlk Kadın Başbakanı Oldu.

Çiller, 1990 yılı kasım ayında Doğru Yol Partisi çatısı altında politikaya atılmıştı. 1991 yılı seçimlerinde İstanbul ili milletvekili seçilen Çiller, Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile kurulan, Süleyman Demirel'in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev almıştı. Kabinenin aktif bir üyesi olan Tansu Çiller, özellikle batı ile sıcak ilişkileri ile popülerite kazanmıştı.

Demirel'in Türkiye Cumhuriyeti'nin dokuzuncu cumhurbaşkanı seçilerek başbakanlık görevini bırakmasından sonra DYP genel başkanlığına aday olan Tansu Çiller, 13 Haziran 1993 tarihli DYP olağanüstü genel kurulunda en yüksek oyu alarak genel başkan seçilmiş ve Türkiye'nin ilk bayan başbakanı olmuştu.

DYP-SHP koalisyonunun en renkli bakanlarından birisi hiç şüphesiz ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı koltuğuna oturtulmuş Tansu Çiller'di. “Eski bir muhasebe memurunun kızı olarak dünyaya gelen Çiller'in babası birkaç kez CHP'den mebus adayı olmuş ancak kazanamamıştı.” (Erel ve Bilge,1994:232)

Hüsamettin Cindoruk'un naklettiğine göre;Çiller,“Ben hayatımda hiç sağ partiye oy vermedim” (Birand ve Yıldız,2012:51) diyen biriydi.

Demirel, Boğaziçi Üniversitesi'nde ekonomi profesörü iken DYP saflarında siyasete kazandırdığı Çiller'e “Seni yıldız yapacağım” (Erel ve Bilge,1994:14) vaadinde bulunmuştu. Çiller ise Ecevit hayranıydı o günlere kadar.

Bir yıldız olma arzusuyla siyasete giren Çiller, siyaset hayatının cilveleri ve zorluklarıyla karşılaştıkça başladığı yeni hayatın akademik hayatı gibi kolay geçmeyeceğini tez zamanda kavramıştı.

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  414071

-