Günün Tarihi

28 MAYIS'TA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

28 Mayıs 1999: 57'nci Hükümetin Kurulması

18 Nisan seçimlerinde, partisi birinci olan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit başkanlığında, DSP-MHP-ANAP ortaklığında kuruldu.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümeti kurma yetkisini 18 Nisan 1999'da yapılan genel seçimlerde 136 milletvekili çıkararak birinci parti olan DSP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit'e verdi. Seçimlerden sürpriz şekilde ikinci parti olarak çıkan MHP'nin, sağ partilerle koalisyon kurması beklenirken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çiller ve Kutan'a "Biraz dinlensinler" diyerek, Ecevit başkanlığındaki hükümete girdi.

DSP-MHP-ANAP ortaklığında kurulan 57. Hükümet, uyum içinde devam ederken, 3. yılında DSP'de ve kabinede yaşanan istifalarla sarsıldı. Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın istifasıyla başlayan ve DSP'li milletvekillerinin istifasıyla devam eden süreçte hükümet, sürekli kan kaybetti.

Son istifalarla milletvekili sayısı 276'nın, yani salt çoğunluğun altına düşen 57. Koalisyon Hükümeti'ni oluşturan partilerin liderleri, sonunda 3 Kasım'ı 2002'yi erken seçim tarihi olarak belirledi.

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  913757

-