25 EKİM 2020 PAZAR

Günün Tarihi

28 TEMMUZ'DA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

 28 Temmuz 1919: İngiliz Yarbayı Rawlinson ile Manda Görüşmelerinin Yapılması

 

Kurtuluş  Savaşının yöneticileri Kongrelerin yapıldığı günlerde çeşitli büyük devletlerin yöneticileri ile manda  görüşmeleri yapmışlardı.

 

Binbaşı Hüsrev Gerede'nin günlüklerinde bu mandacı yaklaşım kendini çok net bir şekilde gösterir. Hüsrev Gerede o günleri şöyle anlatıyor: Mustafa Kemal Paşa'nın evinde toplandık.İngiliz Yarbayı Rawlinson, Kazım Karabekir Paşa'yla görüşmüş. Paris'te “Amerika Türkiye'yi mandasına almak isterse alsın" diye ortaklaşa karar verilmiş. Amerika almazsa İngilizler alacaklarmış.

 

Mandaya alma biçimi  şöyle imiş: İzmir'in Yunanlılarda, Antalya'nın İtalyanlarda, Suriye'nin Fransızlarda kalmasından sonra elde kalan parça ile sınırlıymış. Bu görüşmeden, İngilizlerin Türkiye'yi Amerikalılara bırakmak istemedikleri anlaşılıyor.

 

Eğer Türkiye Amerikan mandasına girerse, İngilizler bölgede Kürt ayaklanması, Ermeni Sorunu gibi olaylar yaratıp Amerikalıları yıldırmak, sonunda da ülkemizi ele geçirmek istiyorlar. Kazım Karabekir Paşa, Yarbay Rawlinson'a, Türk ulusunun bağımsız yaşamayı temel prensip olarak benimsediğini başka bir seçenek düşünülemeyeceğini güzelce anlatmış.(Gerede-Önal-2003:63)

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  236475

-