24 EKİM 2020 CUMARTESİ

Günün Tarihi

3 AĞUSTOS 2004: GENERALLERİN, YAŞ...

Günün Tarihi

3 Ağustos 2004: Generallerin, YAŞ Toplantısını Siyasi Arenaya Çevirmesi

 

Dönmemin generalleri işi gücü bırakmış komutanları ve hükümetle uğraşmaya devam ediyorlardı. Genelkurmay Karargahında adeta muhalif bir partinin genel merkezi vardı.

 

Generaller siyasete o kadar çok bulaşmışlardır ki Deniz kuvvetleri Komutanlığı'na gelen Özden Örnek ‘Görünen o ki daha çok siyaset konuşacağız' diye günlüğüne not düşüyordu.

 

Kendilerine ‘Cumhuriyet Çalışma Grubu' adını vermiş bu gayri meşru örgüt, tüm kurum ve kuruluşları işin içine dahil ederek bir darbe için gerekli bütün planları hayata geçiriyordu. Üniversite rektörleri yaptıkları konuşmalarla hükümete karşı psikolojik harp başlatmışlardı.

 

Jandarma Genel Komutanlığı'nda düzenlenen gizli toplantılara Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur başkanlık ediyordu. Çünkü generaller, mevcut Genelkurmay Başkanı Özkök'ü ‘Bizi oyalayan hükümetin adamı' olarak niteliyorlardı.

 

Örnek şöyle devam ediyor: Başbakan'ın gelmesini beklerken Yaşar Paşa ile bir saate yakın konuştuk. Jandarma Genel Komutanı Şener'in bütün bilgileri Cumhuriyet gazetesine sızdırdığını ve bunu bildiklerini anlattı. (Vatan,2011)

 

Amiral Örnek devleti yöneten cuntanın Ağustos ayında neler yaptığını şöyle anlatır: "1-3 Ağustos'ta YAŞ toplantısı başladı. (...) RTE, Genelkurmay Başkanı ile beraber salona girdi. Salonda bulunan tüm orgeneral ve amiraller kendisine ne selam verdiler ne de ayağa kalktılar. (...) Çetin Doğan hükümeti tenkit eden bir konuşma yaptı." RTE söz alarak “Bir güven bunalımı yok. Bu konuyu abartıyorsunuz, din istismarına biz de karşıyız. Ama Silahlı Kuvvetlerimiz neden bu sorunu yargı yolu ile halletmiyor? Biz atılma işleminin yargıya açık olmasını istiyoruz” diye bir konuşma yaptı.

 

Yemekte Başbakan Cumhurbaşkanı'nın elini sıkmak istedi ama o elini geri çekti. Böyle bir devlet zirvesi olabilir mi? Tüm generaller, genelkurmay başkanı, başbakan ile konuşmaz ve ona yüklenir vaziyette. Başbakan ile Genelkurmay, Başbakanı ile Cumhurbaşkanı birbiri ile dargın.(Vatan,2011)

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  588492

-