24 EKİM 2020 CUMARTESİ

Günün Tarihi

3 TEMMUZ'DA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

3 Temmuz 1977: Ecevit Hükümeti'nin Güvenoyunu Alamaması

1977 yılında yapılan genel seçimlerden sonra Cumhurbaşkanı Korutürk seçimden en çok milletvekili ile çıkan CHP Genel Başkanı Ecevit'e hükümeti kurma görevi verdi. Ancak diğer partilerle görüşen Ecevit bir koalisyon ortaklığı için müsbet cevap alamadı. Buna rağmen eksiği olan 13 milletvekilini bir şekilde bulacağını söyleyerek hükümeti kurdu ve güvenoyuna gitti. Ancak 3 Temmuz'da yapılan oylamada Ecevit Hükümeti gerekli güvenoyunu alamadı.

Dönemin Bakanlarından İ. Hakkı Birler o günleri şöyle anlatıyor: Toplantımızdan yaklaşık on gün sonra, 14 Haziran'da Cumhurbaşkanı Korutürk Bülent Bey'e bir yazı göndererek, yeni Meclis'in 13 Haziran'da toplanmasıyla, istifa etmiş sayılan hükümetin yerine, CHP Genel Başkanı olarak kendisini yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiğini bildirdi.

Ecevit “Bugün saat 11.00'de sayın cumhurbaşkanı beni kabul ederek hükümeti kurma görevini resmi olarak verdiler. Üç yönetim kurulu olarak konuyu görüşeceğiz. Cumhurbaşkanı, ülkenin içinde bulunduğu sorunlardan duyduğu kaygıları bütün içtenliğiyle anlattı. Seçimlerdeki tutumumuzdan çok memnun olduğunu, bizim mutlaka bir hükümet kurmamızı istediğini ve bunun MSP'siz olmasını istediğini ima etti.”(Birler,2010:704-705)şeklinde gelişmeleri grupta açıkladı.(Birler,2010:713)

Ne var ki 3 Temmuz 1977'de yapılan güven oylamasında, 217'ye karşı 229 ret oyuyla hükümet güvenoyu alamadı.

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  128321

-