24 EKİM 2020 CUMARTESİ

Günün Tarihi

4 TEMMUZ'DA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

4 Temmuz 1977 : Hükümeti Kurma Görevinin Süleyman Demirel'e Verilmesi

Ecevit Hükümeti'nin gerekli güvenoyunu alamaması üzerine Cumhurbaşkanı Korutürk, hükümeti kurma görevini 4 Temmuz 1977'de Süleyman Demirel'e verdi. Demirel, ‘Milliyetçi Cephe'nin devamı olan ‘2. MC iktidarı'nda Başbakan oldu. Erbakan ve Türkeş'li koalisyon çeşitli pazarlıklarla TBMM'de 226 olan güvenoyunu aşacak sayıya ulaşıyordu.

Dönemin Bakanlarından İ. Hakkı Birler o günleri şöyle anlatıyor: Biz bu görüşmeleri yaparken Demirel de, Erbakan ve Türkeş'le pazarlıklarını sürdürdü ve 19 Temmuz 1977'de pazarlıklar neticelendi. 1 Ağustos'ta da güven oylaması yapıldı, AP'den sadece Ankara Milletvekili Orhan Alp oylamaya katılmadı ve 219 ret oyuna karşı, 219 evet oyuyla İkinci MC Hükümeti göreve başlamış oldu, (Birler,2010:722)

Süleyman Demirel, 2. Milliyetçi Cephe diye adlandırılan AP-MSP-MHP koalisyonunu 1 Ağustos'ta kurdu. Bu hükümette AP 17, MSP 7, MHP 5 bakanlık almıştı. 

4 Temmuz 2003: Çuval Skandalı

4 Temmuz 2003  günü gerçekleşen çuval skandalıyla ilgili haber gündeme bomba gibi düştü. ABD'li askerler, Süleymaniye'deki Türk askeri karargâhını basmışlar ve baskının ardından 11 Türk asker ve subaylarının başlarına çuval geçirerek götürmüşlerdi. Süleymaniye Baskını 60 yıllık Türk-Amerikan ilişkilerine kara bir gölge düşürecek kadar infial uyandırmıştı.

İşte tam bu sırada Başbakan Erdoğan devreye girmiş, ABD Başkan Yardımcısı Cheney'i telefonla arayarak ona şu tarihi sözleri söylemişti: ‘Bizimle bir meseleniz varsa bizimle görüşün. Benim askerime dokunmaya hakkınız yok.'

Erdoğan'ın bu tepkisi “Türk-ABD ilişkilerini takip eden birçok yetkili bakımından son dönemlerin en iyi performansı olarak nitelenmişti.” (Yavuz,2006:216)

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  736369

-