55 BİN GÖÇMEN HAYATINI KAYBETTİ

Uluslararası Göç Örgütü, son 20 yılda dünya genelinde 55 binden fazla göçmen ve sığınmacının tehlikeli umut yolcululuklarında hayatını kaybettiğini bildirdi.


55 BİN GÖÇMEN HAYATINI KAYBETTİ

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), göçmen ölümlerine ilişkin yayımladığı küresel raporunda göç yollarında ölen kişilerin sayısının her yıl giderek arttığına dikkati çekti.

Rapora göre bu yılın ilk beş ayında 3 bin 100 göçmen ve sığınmacı hayatını kaybetti.

2015 en ölümcül yıl oldu

Geçen yıl, göç yollarında rekor sayıda kişi hayatını kaybetti ve 2015 göçmen ve sığınmacılar için "en ölümcül yıl" oldu. Dünya genelinde 5 bin 400 göçmen ve sığınmacı yaşamını yitirdi. Akdeniz'de ise en az 3 bin 770 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye üzerinden Yunanistan'a geçmeye çalışırken 800'den fazla sığınmacı denizde yaşamını yitirdi. Ölen sığınmacıların büyük bir kısmını ise çocuklar oluşturdu.

Göçmen ve sığınmacı ölümleri Avrupa'da da devam etti. 130'dan fazla sığınmacı Avrupa'ya ulaştıktan sonra hayatını kaybetti. 71 sığınmacı Avusturya'da bir kamyonette havasızlıktan ölürken, 27 kişi ise Fransa'nın Calais kentinden İngiltere'ye geçmeye çalışırken Manş Tüneli'nde yaşamını yitirdi.

Güneydoğu Asya'da da binlerce Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmen, günlerce açık denizde yaşam mücadelesi verdi ve geçen yıl yaklaşık 800 göçmen yaşamını yitirdi.

Yorum Yaz

  411783

-