Günün Tarihi

6 MAYIS'TA ASLINDA NE OLDU?

Günün Tarihi

6 Mayıs 1922: Başkumandanlık Kanununun Süresinin Uzatılması

6 Mayıs 1922 tarihinde TBMM'de yapılan ve Başkumandanlık kanununun süre itibariyle uzatılmasını konu alan gizli celse  yapıldı. Gizli celsede  Mustafa Kemal Paşa sözünü kesen Erzurum mebusu Hüseyin Avni Bey'e "Dur efendim, ne zırzır ediyorsunuz?" (Alkan, 2009:243)  şeklinde uyarıda bulundu.

6 Mayıs 1969: Genelkurmay Başkanı Cemal Tural'ın Gazeteci İlhami Soysal'ı Dövdürmesi

Yeni dönemin Genelkurmay Başkanı ile Akşam Gazetesi yazarı İlhami Soysal'ın arası bir toplantı münasebetiyle açıldı. Cemal Tural, basın mensuplarının katıldığı bu toplantıda Akşam Gazetesi muhabirine hitaben ‘Yanlış şeyler yazıyorsunuz. Uslu olmanızı tavsiye ederim' demişti.

Bu sözleri gazete muhabirinden duyan İlhami Soysal, ‘Erkekçe' başlığıyla bir yazı yazarak “Türk Silahlı Kuvvetleri'nin cumhuriyetin olduğu kadar demokrasinin de bekçisi olduğunu, dolayısıyla tehditvari bir üslubun takınılmasının yanlış olduğunu vurgular.” (Arcayürek,1985:166)

İlhami Soysal'ın 6 Mayıs'ta bu yazıyı neşretmesinin ardından ikili arasında kavga gizliden gizliye devam eder.

Gazeteci İlhami Soysal'ın Çankaya'da Cumhurbaşkanlığı koruma alanı içinde Genelkurmay Başkanı ve dört kuvvet komutanı için birer lojman köşk yapılmasına karşı çıkması bardağı taşıran son damla olur.

Gazeteci İlhami Soysal'ı bir araçla kaçıran şahıslar ‘Sen bizim komutanlarımızı nasıl tenkit edersin O……... çocuğu' şeklinde küfrederek Soysal'ı feci şekilde döverler.

Kafası ve kaburgaları kırılarak Çay yolu yakınında yol kenarına atılan gazeteci İlhami Soysal, Genelkurmay Başkanı'na muhalefet etmenin bedelini ödemiş olur.

Sonradan yapılan araştırmalar “Gazeteciyi döven şahısların Özel Harp Dairesi'ne bağlı subay ve astsubaylar olduğunu ortaya koyar.” (Ahmad Feroz ve Bedia:1976:300)

GÜNÜN TARİHİ - TERCÜMEİHÂL

GÜNÜN TARİHİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  007381

-