19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ

ABD BARZANİ’Yİ KAFESLEMEK İÇİN ÇIRPINIYOR

Türkiye’deki planları tutmayan ABD, Irak’ta Barzani’yi avucunun içine almak için her yolu deniyor. ABD’den finans ve askeri mühimmat desteği alan Barzani, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve beraberindeki askeri heyeti Erbil'de kabul etti.


ABD BARZANİ’Yİ KAFESLEMEK İÇİN ÇIRPINIYOR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda gerçekleşen görüşmede, terör örgütü DAEŞ'in elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonu ve Peşmerge güçleri ile uluslararası koalisyon güçleri arasındaki dayanışma ele alındı.

ABD'li General bol miktarda palavra sıktı

Bol miktarda söz verip sonradan işine gelmeyenleri asla tutmamasıyla ünlü ABD'nin Genelkurmay Başkanı Dunford, Suriye ve Irak'taki askeri planları hakkında Barzani'ye detaylı bilgi verdi ve ülkesinin terörle mücadele konusunda Peşmerge güçlerine yardım etmeye devam edeceğini aktardı.
Dunford ayrıca, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerine göre, Barzani ve Peşmerge güçlerinin katılmaması halinde Musul'u kurtarma operasyonunda başarılı olunamayacağını kaydetti. IKBY Başkanı Barzan ise ABD'li askeri heyete Musul'u kurtarma operasyonu hakkında detaylı bilgi verdi. Barzani, başka felaketlerin yaşanmaması için DAEŞ sonrası kentte bir siyasi anlaşmanın önemine vurgu yaptı ve bunun askeri operasyondan daha önemli olduğunu belirtti.

Yorum Yaz

  473298

-