15 AĞUSTOS 2020 CUMARTESİ

ABD BİR DARBEDE DAHA ÇUVALLADI

Kendisine biat etmeyen liderleri tehdit ve yaptırımlarla dize getirmeye çalışan ve 15 Temmuz 2016 tarihinde Türk halkı tarafından bozguna uğratılan ABD bu kez de Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu hedef aldı. Caracas'ta askeri törende konuşma yaptığı sırada Maduro'ya yönelik bomba yüklü drone ile saldırı düzenlendi. Maduro'nun olay yerinden uzaklaştı, 7 asker patlama sonucu yaralandı. Maduro, sorumlulardan bazılarının yakalandığını, olayın arkasında ABD ve Kolombiya'nın olduğunu belirtti.


ABD BİR DARBEDE DAHA ÇUVALLADI

İşbirlikçinin ismini verdi

Suikast girişimine maruz kalan Maduro, saldırının ardında "sağ kanat emperyalist güçler" olduğunu söyledi. "Bugün bana suikast düzenlemeye çalıştılar ve her şey Venezuela aşırı sağına ve Kolombiya aşırı sağına işaret ediyor ve bu saldırının ardındaki isim Juan Manuel Santos'tur" diye konuştu. Maduro, saldırıyı düzenleyenlerin yakalandığını ve soruşturmanın sürdüğünü ilan etti. Venezuela lideri, "Hayattayım ve size söyleyebilirim ki devrim için savaşmaya daha da kararlıyım" ifadelerini kullandı.

Finanse edenler ABD'de yaşıyor

Soruşturmanın ilk aşamasıyla ilgili de bilgi veren Maduro, saldırıyı finanse edenlerin ve planlayanların ABD'nin Florida eyaletinde yaşadığını duyurdu. Nicolas Maduro, "Umarım Trump yönetimi kıtamızdaki barışçıl ülkelerde saldırılar gerçekleştiren terörist gruplarla savaşmaya gönüllüdür" diye konuştu.

Dışişleri'nden kınama

Dışişleri Bakanlığı, Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'ya yönelik saldırıyı şiddetle kınadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Venezuela Ulusal Muhafız Birliklerinin kuruluşunun 81. yıl dönümü vesilesiyle başkent Karakas'ta düzenlenen, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro Moros, eşi ve oğlu, hükümet üyeleri ve askeri yetkililerin katıldığı törende meydana gelen ve Cumhurbaşkanı'nın şahsına yönelik olduğu anlaşılan saldırı büyük bir üzüntü ile karşılanmıştır. Söz konusu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Kalın: Güçlü ol dostum

Foto kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Venezuela Devlet Başkanı Maduro'ya suikast girişimiyle ilgili kısa bir açıklama yaptı. Kalın İngilizce mesajında "Güçlü ol dostum" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yayınladığı mesajda, Maduro'ya yönelik saldırıyı kınadığını belirtti. Altun, "Maduro'ya karşı düzenlenen suikast girişimini kınıyoruz. Türkiye, Venezuela halkı ve demokratik seçilmiş lideriyle beraberdir. Geçmiş olsun Sayın Başkan, geçmiş olsun Venezuela" dedi.

Darbelerin ardında hep aynı ülke

Son elli yıl içinde yaşanan pek çok darbede ABD'nin parmağı olduğu biliniyor. İran, Mısır, Türkiye, Venezuela, Honduras, Şili, Paraguay ve Brezilya bu ülkelerden yalnızca birkaçı. Türkiye'de 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 ve 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe ve darbe girişimleri CIA desteğiyle gerçekleştirildi.

İran'daki İngiliz petrol tesislerinin millileştiren Muhammed Musaddık ABD desteğiyle devrilirken 11 Eylül 1973 tarihinde Şili'de sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende ise yine aynı güç tarafından suikast sonucu öldürüldü. ABD Suudi Arabistan ve BAE ile birlikte Mısır'da halk tarafından iktidara getirilen Müslüman Kardeşler iktidarını ve Cumhurbaşkanı Mursi'yi de devirdi.

Venezuela'ya iki kez darbe girişimi

İdaresi altına girmesine direnen ve ülkedeki petrol rezervine göz koyan ABD, Venezuela'yı hedef tahtasına oturttu. 2002'de Chavez'e karşı 2017'de de Maduro'ya karşı iki kez darbe girişiminde bulunan ABD ikisinde de istediği sonucu alamadı. ABD ülkesinde beslediği terör örgütü lideri Fetullah Gülen marifetiyle Türkiye'de de darbe yapmaya kalkmış, fakat Türk halkı birkaç saat içinde ABD'nin onlarca yıldır üzerinde çalıştığı planını bozguna uğratmıştı.

 

 

Yorum Yaz

  807075

-