ABD KUDÜS’E GELİRSE CEHENNEM KAPILARI AÇILACAK!

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacaklarını ifade etmişti. Fetih Hareketi, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması halinde bölge ve dünyaya cehennemin kapılarının açılacağı değerlendirmesinde bulundu.


ABD KUDÜS’E GELİRSE CEHENNEM KAPILARI AÇILACAK!

Hareket tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması barış ve istikrar fırsatlarının kaçırılmasına sebep olacak, bölge ve dünyaya cehennem kapılarını açacaktır." ifadesi kullanıldı. Usame el-Kavasimi, ne pahasına olursa olsun Kudüs'ü ve Filistin topraklarını müdafaa edeceklerini vurguladı.

ABD Başkanı seçilen Donald Trump başkanlık seçimi sürecinde ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma sözü vermişti. İsrail'e büyükelçi olarak atandığı duyurulan David Friedman de Trump'ın, İsrail'in başkentinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması konusundaki sözlerine destek vererek yeni görevinden büyük memnuniyet duyacağını belirtmişti.

Gannuşi: Bu Kudüs'e yapılan bir saldırıdır

Nahda Hareketi Partisi Başkanı Gannuşi, ABD Büyükleçliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması planı konusunda, "Bu, Arap ve İslam dünyasına ve Kudüs'e yapılan bir saldırıdır" dedi.

Gannuşi, ABD Başkanı seçilen Donald Trump'ın büyükelçiliği Kudüs'e taşıma vaadini değerlendirdi. Uluslararası kanunun, meşruiyetin güç kullanarak kazanılmasını ve bir ülkenin başka bir ülkenin toprağını işgal etmesini kabul etmediğini söyleyen Gannuşi, "Bu, insan haklarına, dünyanın özgür insanlarına, Arap ve İslam dünyasına ve Kudüs'e yapılan bir saldırıdır. İşgalin kökleştirilmesidir" dedi. Gannuşi, Müslümanların ve tüm dünyanın Kudüs'ün yanında yer aldıklarını göstermesini istedi.

Filistin, Vatikan'da Büyükelçilik açtı

Filistin lideri Mahmud Abbas bugün Vatikan'a gelerek Papa Francesco ile görüştü. Görüşmenin ardından, Abbas "Filistin Devleti'nin Vatikan Büyükelçiliği"nin resmi açılışını yaptı.

Vatikan, 2015'te imzalanan ve 2016'da yürürlüğe giren bir anlaşmayla Filistin'i resmen devlet olarak tanımıştı. Katolik Kilisesi'nin Filistin topraklarındaki yasal statüsü ve faaliyetlerini düzenleyen bu anlaşmada Filistin'in devlet statüsünde muhatap alınması ise İsrail'den tepki çekmişti.

Mahmud Abbas açılış töreni öncesinde Papa Francesco ile görüşmesinde, Filistin'in devlet olarak tanınması ve büyükelçilik açılışıyla ilgili olarak "Bu, Papa'nın Filistin halkına ve barışa olan sevgisinin göstergesi" dedi.

vatikan

İsrailliler Netanyahu'nun istifasını istedi

İsrail'in başkenti Tel Aviv'de Başbakan Binyamin Netanyahu'nun politikaları protesto edildi. Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Rabin Meydanı'na yürüyen yüzlerce İsrailli, Netanyahu'nun istifasını istedi.

Gösterinin organizatörleri, Netanyahu hükümetinin siyasetleri yüzünden aşırılık ve ırkçılığın bedelini ödediklerini dile getirdi. Eylemciler de yürüyüş sırasında "Yolsuzluk bitmiyor, hükümet istifa" yazılı dövizler taşıdı. Öte yandan, İsrail'deki "Vatandaşın Hakları" isimli kuruluşça hazırlanan raporda, 2016'nın İsrail'de insan hakları açısından başarılı bir yıl olmadığı belirtildi.

İsrail'in Filistinlilere karşı uygulamalarında aşırılık içeren yöntemler benimsediği, hak ile özgürlüklerini ihlal ettiği, orantısız güç kullandığı ifade edilen raporda, Araplara, Etiyopyalı ve doğulu Yahudilere, kadınlara ve engellilere yönelik ırkçı olaylarda her geçen gün artış olduğu bildirildi.

istifa

Knesset'teki Arap milletvekilinden Avrupalı gözlemci çağrısı

İsrail parlamentosu Knesset'teki Arap milletvekili Ahmed et-Tibi, İsrail'de Arapların yaşadığı beldelere, yapılan ayrımcılığın boyutlarını gözlemlemeleri için Avrupalı delegeler gönderilmesi çağrısında bulundu.

Tibi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Tibi, İngiltere Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu'dan Sorumlu Devlet Bakanı Tobias Ellwood ile başkent Londra'da yaptığı görüşmede, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, İsrail vatandaşı Araplara ülkenin vatandaşı gibi değil düşman gibi davrandığını belirtti.

İsrail Hükümetinin Yahudi yerleşim birimlerini yasal hale getirmek için bütün çabasını ortaya koyduğunu, Filistinlilere yaptığının aksine, ruhsatsız inşa edilen yüzbinlerce Yahudi evini yıktırmadığını ifade eden Tibi, Ellwood'tan, başta Negev olmak üzere İsrail vatandaşı Arapların yaşadığı beldelere, yapılan ayrımcılığın boyutlarını gözlemlemeleri için Avrupalı delegeler gönderilmesini istedi.

kannes2

  1. Tramp nerde patlayacağı belli olmayan bir serseri mayına benziyor..

Yorum Yaz

  034465

-