26 EKİM 2020 PAZARTESİ

'ABD'NİN SALDIRISI DEHŞET VERİCİ BİR TRAJEDİ'

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd, 'Afganistan'daki hastaneye düzenlenen hava saldırısı bir savaş suçu sayılabilir' dedi. Saldırıyı kınayan açıklamalarda olayın 'dehşet verici bir trajedi olduğu' yorumları yapıldı.


'ABD'NİN SALDIRISI DEHŞET VERİCİ BİR TRAJEDİ'

Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kentinde Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütünün (MSF) faaliyet gösterdiği hastanenin vurulmasının "affedilemez" olduğunu ve "savaş suçu" sayılabileceğini bildirdi. 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, yaptığı yazılı açıklamada, saldırı hakkında hızlı, kapsamlı ve şeffaf bir araştırma yapılması gerektiğini belirtti. 

"Olay suç unsuru oluşturuyor"

Zeyd, "Bu olay tamamen trajik, affedilemez ve hatta büyük ihtimalle suç unsuru oluşturuyor" ifadesini kullandı. ABD sözcüsünün olaya ilişkin açıklamasına da atıfta bulunan Zeyd, ABD savaş uçaklarının saldırı anında hastane çevresinde hava saldırısı düzenlediği bilgisini aktardı ve saldırının sorumlusu olarak ABD'yi gösterdi.

Bağımsız, tarafsız, şeffaf ve etkin bir soruşma yapılmasının önemine işaret eden Zeyd, "Hastaneye düzenlenen hava saldırısı bir savaş suçu sayılabilir ve bu da saldırının ciddiyetini gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Öte yandan saldırıyı kınayan Dünya Sağlık Örgütü ise yardım kuruluşlarının tarafsızlığını hatırlatarak güvenliklerinin sağlanması çağrısı yaptı.

"Dehşet verici bir trajedi"

Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin kınama bildirisinde de hastalara, sağlık çalışanlarına ve hastaneye yönelik bu saldırının "dehşet verici bir trajedi olduğu" değerlendirmesinde bulunuldu.

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kentinde Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütünün işlettiği hastanenin ABD uçaklarınca yapıldığı iddia edilen hava saldırısında vurulması sonucu 19 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Ne olmuştu?

Afganistan'ın Kunduz kentinde devam eden çatışmalar sırasında, Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü tarafından sağlık hizmeti sunulan hastanenin ABD güçleri tarafından bombalanması sonucu 3 personel ile bazı hastaların hayatını kaybettiği bildirilmişti. 

Yorum Yaz

  593336

-