14 AĞUSTOS 2020 CUMA

ABD, SURİYE ÇIKMAZINDA

Ortadoğu’da gücünü kaybeden terör besleyici ABD, DEAŞ ile mücadale bahanesiyle terör örgütü YPG/PKK’ya bir yandan askeri malzeme ve silah yardımı yaparken, bir yandan da askeri eğitim veriyor. ABD bölgede Türkiye’nin desteğini büyük ölçüde kaybetti. İran ve Rusya’ya karşı koyma çabası ABD’yi Suriye’de çıkmaza sürükledi.


ABD, SURİYE ÇIKMAZINDA

BAHANESİ DEAŞ İLE MÜCADELE

Küresel şer şebekesinin başını çeken ABD'nin Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'ya 2014 yılından başlamak üzere DEAŞ ile mücadele bahanesi ile önce hava desteği, sonra silah desteği vermeye başladı. YPG/PKK'ya verdiği bu desteğin “DEAŞ'la mücadele ile sınırlı ve şartlı” olduğunu iddia eden ABD yönetimi daha sonra bölgeye peyderpey sayısı 2 bini geçen asker sevkiyatı yaptı ve YPG/PKK'nın kontrol ettiği bölgelerde havaalanları ve askeri üsler kurdu.

AMAÇ İRAN VE RUSYA'YA KARŞI KOYMAK

Yapılan bu yığınaklar ABD'nin uzunca bir süre Suriye'de kalacağına işaret ediyor. Nitekim, ABD'nin Suriye'ye yaptığı silah yığınağı ve YPG/PKK'ya yaptığı yardımlar DEAŞ ile mücadele amacının ötesine geçip İran ve Rusya'ya karşı koyacak bir evreye dönüştüğü yorumları uzun zamandır yapılıyor. Ancak Suriye'de Ortadoğu'daki dengelerin sinir uçlarına dokunacak gelişmelerin, ABD'yi Suriye'de İran ve Rusya ile karşı karşıya bırakacağına dikkat çekiliyor.

YPG/PKK İŞ BİRLİĞİ ABD'YE KAYBETTİRECEK

ABD'nin Suriye'de stratejisini YPG/PKK gibi bir terör örgütü üzerine kurmasının kısa vadede bazı getirileri olsa da uzun dönemde ABD'yi Suriye'de yalnız bırakacak gibi gözüküyor. Sarı şeytan Trump yönetiminin yakın zaman önce Suriye özel temsilciliğine atanan eski Büyükelçi James Jeffrey, katıldığı pek çok panelde YPG/PKK ile iş birliği yapmanın ABD için uzun dönemde oluşturduğu handikaplara vurgu yapıyor.

TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNİ KAYBETTİ, SURİYE'DE GÖMÜLECEK

Türkiye'nin Rusya ve İran'la attığı diplomatik adımlar bile belirli ölçüde bir tutarlılıkla uygulamaya konulurken, NATO müttefiki ABD ile imzaladığı Münbiç mutabakatının süresi dolduğu halde uygulamaya konulamaması Ankara'nın Washington'a yönelik iyi niyetini tükettiği yorumlarına neden olmuş durumda.

ABD'nin Rusya ve İran'a karşı kendi askeri gücünden başka bir kartı bulunmazken, YPG/PKK ile ilişkisinden dolayı Türkiye'yi de kaybetmiş olması Suriye politikasının sonunun fiyasko olacağını gösteriyor.

 

 

 

 

 

Terör örgütü YPG/PKK ve sahibi

kazdığın o çukur mezarın olur

 

Terör örgütü YPG/PKK, Afrin'de yaptığı gibi Münbiç ilçe merkezini de çukurlar kazarak çevreledi. Teröristler Zeytin Dalı Harekâtı ile işgalden kurtarılan Afrin'den kaçarak Münbiç'e yerleşti. Kandil'in elebaşları ABD'nin desteğiyle, sözde SDG çatısı altında teröristlere eğitim veriliyor. Türkiye'nin bölgeye operasyonu an meselesi.

 

 

Yorum Yaz

  658717

-