14 AĞUSTOS 2020 CUMA

ADIM ADIM KUZEY KIBRIS SERGİSİ TÜRKSOY’DA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kuruluşunun 35. ve TÜRKSOY'un kuruluşunun 25. yılı münasebetiyle Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) ve Uluslar Arası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY işbirliğiyle düzenlenen “Adım Adım Kuzey Kıbrıs” konulu fotoğraf sergisi TÜRKSOY Genel Sekreterliği binasında açıldı.


ADIM ADIM KUZEY KIBRIS SERGİSİ TÜRKSOY’DA

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş'ın ev sahipliğinde düzenlenen serginin açılışına, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, FODER Başkanı Mehmet Gökyiğit, fotoğraf sanatçıları ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreni öncesinde, 27 Kasım - 2 Aralık tarihleri arasında yapacakları Avrupa turnesi öncesi Ankara'da bulunan TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası üyelerinin sunumuyla mini bir konser düzenlendi.

Sergi açılışındaki konuşmasına “Kıbrıs Türkü'nü zulüm, baskı ve katliamdan  kurtarmak için, 44 yıl önce kahraman Mehmetçiğin yapmış olduğu Kıbrıs Barış Harekatında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyor, kahraman gazilerimize de sağlıklı,uzun ömürler diliyorum” sözleriyle başlayan Yalçın Topçu “TÜRKSOY'un kurucu devletleri olan Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan devletlerinin o günkü başkanlarından Türk dünyasının Aksakalı Nazarbayev'e uzun ömür, ahirete irtihal eden devlet başkanlarına ise Cenabıhakk'tan rahmet diliyorum” diye ekledi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ HER ZAMAN VE HER ŞARTTA KARDEŞ KKTC HALKININ YANINDADIR”

“Türkiye Cumhuriyeti, devleti ve milletiyle her zaman ve her şartta kardeş KKTC halkının yanındadır. Cumurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerin akabinde yaptıkları ilk KKTC ziyaretinde söylemiş oldukları, ‘Kıbrıs milli davamız, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm bulunması da gayemizdir. Önümüzdeki dönemde KKTC'yi Doğu Akdeniz'de bir çekim merkezine dönüştürerek, kişi başına düşen milli geliri iki katına çıkarmak ilk hedefimizdir' sözlerini bu vesile tekrar gururla ifade ediyorum.”

“TÜRKSOY ÇALIŞMALARIYLA KÜLTÜREL BAĞLARIMIZI SAĞLAMLAŞTIRIYOR”

“TÜRKSOY çalışmaları ile yedi ayrı müstakil, hür ve bağımsız devletlerimizin bir olan milleti ile ilgili, birliğini güçlendiriyor ve kültürel bağlarımızı sağlamlaştırıyor. Ayrı beşiklerde büyüyen aynı ecdadın balalarına öz kardeş olduklarını hatırlatan ve öğreten işler yapıyor. KKTC Büyükelçimiz Sayın Köprülü'ye ve elçilik mensuplarına, Türk dünyasının UNESCO'su TÜRKSOY'umuzun değerli genel sekreteri Sayın Dusen Kasainov ve yönetimine, KKTC'nin kuruluşunun 35. yıldönümü, TÜRKSOY'umuzun kuruluşunun 25. yıldönümü münasebetiyle bu güzel, öğretici ve eğitici resim sergisini düzenleyen FODER mensuplarına ayrı ayrı şükranlarımı ve en içten teşekkürlerimi arz ediyorum.”

“HER SANAT DALINDAKİ KIBRISLI TÜRK SANATÇILARA GÖREV DÜŞÜYOR”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kuruluşunun 35. ve TÜRKSOY'un kuruluşunun 25. yıldönümünü kutlama vesilesiyle TÜRSKOY'da bulunduklarını ifade eden KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü “bu etkinliği üstlendiği için TÜRKSOY'a teşekkür ediyorum. FODER sergisinin ilk kez KKTC dışında açılan sergi olma özelliğini taşıması, Kıbrıslı Türk sanatçılarının yurt dışındaki çalışmaları açısından önemli bir olaydır. KKTC'nin görünürlüğünü artırmak, Kıbrıs Türk kültürünü anlatmak adına her sanat dalındaki sanatçılarına görev düşüyor.”

“SERGİYİ TÜRK DÜNYASI COĞRAFYASINDA SERGİLEMEK İSTİYORUZ”

Açılışta konuşan ve Kuzey Kıbrıs'ın insanı ve doğasıyla insana huzur, mutluluk veren genç bir cumhuriyet olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, KKTC'nin Türk dünyası ile kültürel işbirliğini, sanat alanındaki ortaklıklarını 25 yıldır TÜRKSOY çatısı altında kesintisiz sürdürdüğünü belirtti. KKTC'nin TÜRKSOY'ın kurulduğu yıldan itibaren aktif bir üye olarak çalışmalara katıldığını ve TÜRKSOY'un, "Opera Günleri" gibi KKTC ile özdeşleşmiş etkinliğinin de bulunduğunu dile getiren Purtaş, “bu yıl 21. Opera Günleri'ni değişmeyen adresi olan Girne'de gerçekleştirdik. TÜRKSOY ile KKTC arasındaki işbirliğinin, kültürlerin arasında bir sınır konulamayacağının göstergesidir. TÜRKSOY olarak ‘Adım adım Kuzey Kıbrıs' sergisini, Türk dünyası coğrafyasında sergilemek istiyoruz” diye belirtti.

Dernekleri ve düzenledikleri sergi hakkında kısa bilgi veren FODER Başkanı Mehmet Gökyiğit, 26 yıldır fotoğrafçılık alanında çalışmalarını aralıksız sürdüren, her yıl farklı projelere imza atan, ülke tanıtımına katkı sağlayan FODER'in bu gün de Türk Dünyası'nın UNESCO'su TÜRKSOY'un binasında 21 üyesinin 90 fotoğrafı ile Kuzey Kıbrıs'ın doğası, tarihi mekanları, yerel yaşam görüntülerini Ankaralı sanatseverlere sunduklarını dile getirdi.

 

Yorum Yaz

  224331

-