AKSA’YA TURİST DEĞİL FATİH OLARAK GİRMEK İSTİYORUZ

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Karadavi, 'Mescid-i Aksa’ya turist değil fatih olarak girmek istiyoruz' dedi.


AKSA’YA TURİST DEĞİL FATİH OLARAK GİRMEK İSTİYORUZ

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi

Müslümanlara Mescid-i Aksa'yı savunmak için "büyük başkaldırı" çağrısı yapan Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Karadavi, "Mescid-i Aksa'ya turist değil fatih olarak girmek istiyoruz" dedi. Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, dünyadaki tüm Müslümanlara Mescid-i Aksa'yı savunmak ve korumak için "büyük başkaldırı" çağrısı yaptı.

Karadavi, yaptığı açıklamada, "İslam ümmetinin büyük işlerle meşgul olması gerekir. Mescid-i Aksa ile meşgul olması ve ona yönelik entrikalar ve tuzaklara karşı mücadele etmesi gerekir" ifadesini kullandı. Karadavi ayrıca, Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin siyonist güçler ve Yahudi yerleşimcilere karşı Mescid-i Aksa'nın savunuculuğunu yapan Filistinli murabıtların iaşelerinin karşılanması projesinin üstlenilmesini talep etti.

Filistinliler ihlallere tepkili

Yahudiler için yılbaşı olarak kabul edilen "Roş Aşana" tatili nedeniyle aşırı siyonist çizgideki yaklaşık 50 Yahudi yerleşimci Tarım Bakanı Uri Ariel eşliğinde pazar günü Mescid-i Aksa'ya girmiş, yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale edilmişti. 

Müdahale sırasında aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı. İsrail askerleri postallarıyla salı sabahı, Mescid-i Aksa'nın etrafı camekanla çevrili minberin yakınına kadar girmiş ve çatısına çıkmıştı.

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri tepki çekerken, Filistinli siyasetçi ve uzmanlar, İsrail'in artan ihlallerinin asıl hedefinin Mescid-i Aksa Külliyesi'nin mevcut hukuki statüsünü değiştirmek ve burayı "Yahudiler ile Müslümanlar arasında bölmek" olduğunu savunuyor.

Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Külliyesi, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Siyonist yerleşimciler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Cami'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu külliye sahasının altında, Hazreti Süleyman mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla kazı çalışmaları yapıyor. Aşırı sağcı siyonist yerleşimciler ve İsrailli yetkililer, zaman zaman Mescid-i Aksa Külliyesi içindeki avlu ya da binalara girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor.

Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Yorum Yaz

  539254

-