19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ

“ALEVİ’NİN BİR DÜŞMANI VARSA O DA CHP’DİR”

1 Kasım seçimleri öncesi aldıkları kararla, Ankara’daki dengeleri değiştiren ve CHP çevresinde şoka neden olan Sezginler Aşireti'nin lideri Sinan Sezgin, Yeni Söz Ankara Temsilcisi Zihni Çakır’a konuştu.


“ALEVİ’NİN BİR DÜŞMANI VARSA O DA CHP’DİR”

Zihni Çakır | Yeni Söz

Aslen Erzurumlu olan Sinan Sezgin (1973), AK Parti Ankara Mitingi'nde başında bulunduğu aşireti adına açtığı “Dik dur eğilme vatansever CHP'liler seninle” pankartıyla bütün dikkatleri üzerine çekmişti. Sinan Sezgin, 10 bin kişiyi bulan aşiretin AK Parti'ye katılmasının altında yatan nedenleri anlattı. Tamamı Alevilerden oluşan aşiretin lideri Sinan Sezgin, Türkiye'de mezhep ayrımcılığının asıl müsebbibinin CHP olduğunu söyleyerek, “CHP'de Aleviyim diyen dönmeler var” dedi.

İşte Yeni Söz Ankara Temsilcisi Zihni Çakır'ın Sinan Sezgin ile yaptığı çok ses getirecek o mülakat:

Zihni Çakır: Aşiret Mamak bölgesinde mi genelde?

Sinan Sezgin: Mamak değil. Bizim Aşiretimiz Ankara'nın her tarafında yaygın. Hüseyingazi, Ulubey, Önder, Altındağ bölgesi, Çin çin, Yenidoğan bölgeleri.

Buradaki kentsel dönüşümle birlikte dağıldık oymak oymak. Ama oralar bitince geri dönecekler.

‘AŞİRETİMİZ 10 BİNDEN FAZLA KİŞİDEN OLUŞUYOR'

sinan_sezgin3- Aşiret bünyesinde tahmini nüfusunuz kaç?

Tahmini olarak söyleyebilirim; 10 bini geçkiniz.

- Peki, sizin bu bildiğimiz klasik aşiret anlayışından farkınız ne?

Biz aynı kan bağına bağlıyız, akrabayız. Aramızdaki ilişkiler de kan bağına dayalı.

- Aile yani aşiret, CHP'li olarak bilinen bir aile?

- Evet, ailemiz biz kendimizi bildik bileli 90 yıldır Cumhuriyet Halk Partisi kuruldu kurulalı, kapandığında DSP-SHP genellikle de CHP.  90 yıldır sol partilere oy veriyoruz. Ama artık bu saatten sonra işler değişti. Ben bir baş olarak herşeyi görmeye başladım. CHP'nin kim olduğunu, kimlere hizmet ettiğini, kimlerin peşinden gittiğini, ülkemize verdiği bütün zararları, 90 yıldır verilen zararları.

Yeni Akit gazeteside yazmış ya ‘1938'de zulüm bitti' diye. Asıl zulüm 1938'de başladı ve 2002'de bitti. Ben bunu çok iyi görüyorum ve analiz ediyorum. Araştırmasını severim. Herşeyi araştırırım. Birinden bir şey duyduğumuz zaman en az on kaynak daha bulur ve araştırırım. Doğruyu bulana kadar.

‘BİZ MÜSLÜMAN İNSANLARIZ ELHAMDÜLİLLAH'

Biz Müslüman insanlarız elhamdülillah! CHP dinsiz bir partidir. CHP'nin içi ateistlerle dolu. Baştaki de dâhil olmak üzere hepsi dinsiz. Onlar eğer bir dine inanıyorsa onların dini imanı para. Başka hiçbir şeyleri yok.

90 yıldır aşiretimiz olarak hiçbir fayda görmedik bunlardan. Ben şahsen 2007'den bu yana AK Partili'yim ama aşiretin başına yeni geçirdiler. Aşiretin başı ne düşünürse arkadikeler de onu düşünür. Ama çevirene kadar da insanları göbeğim çatladı. Birşeyleri gösterdim. Bunların kim olduğunu ve AK Parti'nin kim olduğunu da gösterdim. AK Parti'den ziyade Recep Tayyip Erdoğan'ın kim olduğunu gösterdim. Ülkemize yaptıklarını ve yapacaklarını hepsini insanlara tek tek anlattım.

2007'den beri her şeyi ufak ufak insanlara işlemeye başladım.

Ben şahsım olarak 2007'den bu seçimlere kadar en fazla geldiğim kişi sayısı 70-80 kişiydik bu seçimlere kadar. Ama artık bütün aşiretim AK Parti olarak karar aldı. Beni bu konuda desteklediler. Tabii içimizde hala uç noktalarımız var. Onlarla hala mücadele ediyorum ama onlar da bir şeyleri gördüğü için artık benim büyüklerim -aşiretimizde bizim hala ananelerimiz geçerlidir- bir şey demiyorlar. Arkamdan övgüler yağdırıyorlar ama yüzüme karşı da dikkatli olmamı söylüyorlar.

‘PEŞİMDE OLDUKLARINI SÖYLÜYORLAR'

- Peki bir şey var mı, mesela CHP tarafından aldatılmışlık hissi... Yani AK Parti tercihinde etkili olan şey neydi?

- Beni mesela beni tetikleyen şey, CHP'nin din derslerinin kaldırılması ve diyanetin tasfiye edilmesi fikriydi. Bizler beş vakit namazını kaçırmayan insanlarız. Dinimizin gereğini elimizden geldiği kadar yerine getirmeye çalışıyoruz.

‘DİN OLDU MU AKAN SULAR DURUR'

Fetullahla geçen seçimlerde ortak çalıştılar. HDP'yi desteklediler. O binde 4 oranında artan oyları HDP'ye giden oylar. Hatta daha fazlası var da o siyasi analistlerin adını koyacağı bir durum.

Bunlar yine FETÖ'yü desteklediler. 35 yıldır canımızı yakan bir terör örgütünü alenen desteklemeye başladılar. Ee biz de bunu görüyoruz. Demek ki bu parti benim kanımca yok olması gereken bir parti. Çünkü bu ülkeye 90 yıldır zarardan başka hiçbirşey vermedi yani zarardan başka. Şimdi aşiretimizdekiler de bunu çok net gördü ve analiz etti ve tamam evladım bu parti bizim ve sonuna kadar arkandayız dedi.

‘CHP İLE ÖNÜMÜZ KARANLIK'

sinan_sezgin6

Çünkü önümüz CHP ile karanlık, biz lambayı aldık önümüze. Ve bu lambanın daha doğrusu Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasından şahsım Sinan Sezgin olarak ölümüne kadar gitmeye varım yani. Çünkü o insan yani Reis, başımız, bu ülkenin çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Kefenimi giydim de geldim diyor. Biz de kefenini giyip gelen, Kur'an-ı Kerim okuyan, namaz kılan, Allah'ın yolundan giden bir insanın peşinden ben şahsım olarak kefenimi giydim ve onun peşinden, ülkem vatanım ve dinim için ölümüne gideceğim.

‘DİK DUR EĞİLME VATANSEVER CHP'LİLER SENİNLE'

- 1 Kasım seçimleri öncesinde AK Parti Ankara Mitingi'nde bir pankart açtınız. ‘Dik dur eğilme vatansever CHP'liler seninle' diye. CHP çevresinde nasıl bir etkisi oldu bunun, tepki geldi mi size?

- Geldi kulaklarımıza. Nasıl olur böyle birşey diye ufak tepkiler aldım ama ben onlara daha öte fırsatları vermedim. Yani onlar artık bu saatten sonra yanımdan bile geçemezler. Ben bu aşiretin başında olduktan sonra CHP diye bir şey bizim aşiretimiz için düşman bir partidir.

‘5 AYLIK SÜREÇTE, İNSANLAR ÜLKENİN NE HÂLE GELDİĞİNİ GÖRDÜ'

sinan_sezgin7- Aşiret tabanının AK Parti'ye yönlendirilmesi noktasında bir zorluk yaşadınız mı peki?

- Zorluk yaşadık ama gençler kolay geçtiler. Gençlerin AK Parti'yi tercih etmesi oldukça kolay oldu. Zaten hepsinin gönlü oradaydı.

Ama büyüklerimiz yani yaşlılarımız, alışılagelmiş bir CHP'liliğe sahipti. Dediğim gibi 90 yıldır bu parti kurulduğundan beri gözlerini kapatsanız 30 partilik pusulanın içinde gidip CHP'yi bulup ona basacak yaşlılarımız vardı. Ama bu yaşlılarımız da dâhil olmak üzere hepsi bir şeyleri gördü. AK Parti'yi anlata anlata, vatanımızı ve geleceğimizi anlata anlata insanlar gördü gerçekleri. Hele özellikle şu 7 Haziran'dan bu yana geçen 5 aylık süreçte, insanlar ülkenin ne hâle geldiğini gördü. Dediler ki ‘ha tamam, demek ki bu adamların tek başlarına gelmesi gerekiyormuş' ve bana ‘tamam oğlum, tamam yeğenim tamam yavrum' diyerek destek verdiler.

Onun için fazla bir zorlanma yaşamadım. Ama hala içimizdeki uç noktalar hâlâ bir şeyleri savunmaya çalışıyor ama ‘şu saaten sonra onlar da tamam sen nasıl istiyorsan biz senin arkandayız' diye konuşuyorlar.

‘ARALARINDA SAĞCILIK SOLCULUK FALAN YOKMUŞ'

- Peki, AK Parti'den beklentileri nedir? Mesela siz Sinan Sezgin olarak ne bekliyorsunuz?

- Ben 43 yaşına girdim, geçmişi gördüm. Ben 12 Eylül zamanını da gördüm, 12 Eylül sonrasındaki koalisyonları da gördüm. Bugün 30 yıl boyunca MHP ile CHP insanları birbirine kırdırdı. Bugün ne oldu da 30 senelik düşmanlık bitti. Ben burada neden bitirdiklerini sorgulamıyorum bundan da rahatsızlık duymuyorum. Anlatmak istediğim başka. Demek ki aralarında sağcılık solculuk falan yokmuş.

Şimdi AK Parti'nin 13 yıldır yaptıklarını gördük. Ülkemiz sınıf atladı. Şu an Ortadoğu'nun seçkin lideri oldu Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Tayyip Bey. Ülkemizi de dünyanın her yerinde tanıttı.

‘GEZEN BİR CUMHURBAŞKANI GÖRMEDİM'

Ben ömrü hayatımda bu kadar gezen bir Cumhurbaşkanı görmedim. Kendisi bizzat, her yeri geziyor. İş adamlarıyla ticari anlaşmalar falan... Bir şeyleri şansa bırakmıyor. Olacakları olduruyor. Hastaneler, yollar...

Bırakın bunları. Daha düne kadar iğnemizi dışardan alırken bugün uçağımız, savaş gemimiz, helikopterimiz, füzelerimiz, teknolojik alanlardaki sıçramalarımız... Ve ayrıca bunların gelecekte yapacakları...

Bu üçüncü havaalanı, üçüncü köprü, nükleer santraller... Bunların hepsi. Bir de şu an Cumhurbaşkanımızın Lozan anlaşmasından dolayı eli kolu bağlı bir yerde. Bağlı olduğu halde bunu yapan bir insan, eli kolu çözük olduğunda bu ülkeyi Avrupa'nın, dünyanın bir numarası yapar. Türkiye dünyanın süper gücü olacak. Tabi Allah'ın izniyle olacak bunlar. Bunları ben görüyor takip ediyorum.

‘KUR'AN ÖĞRENMEYİ YASAKLADILAR'

Daha 13 yıl öncesine kadar 12 yaşından küçük çocukların Kur'an öğrenmesi yasaktı. Yahu biz Müslüman ülkeyiz. 1000 sene İslam'ın sancaktarlığını, 400 sene hilafetin bayrağını taşımış bir milletin evlatlarıyız. Biz dünyaya dini yayarken ülkemizde dinimiz gidiyor. Büyüklerimizden duyuyorduk; ahırlarda Kur'an okuyup namaz kılmalar, Camileri ahıra çevirmeler...

Çanakkale savaşında 250 bin şehidimiz var; Pek çok şehidimiz var şapka kanununda. Bu nasıl bir şey? Trabzon'la Rize bombalanıyor. Nereyi bombalıyorsunuz ya siz? Bir şapka kanununda... Bunların hepsini araştırarak gördük.

Yani diyeceğim, bu ülke için şu an elinden geleni yapan tek parti AK Parti'dir. Ben bunu 2007'den beri gördüm ve o tarihten beri peşindeyim. Aşiretin başında yeni geçtim ve aşiretim olarak ayrıyeten çok sevenimiz var. Sevenlerimizle birlikte AK Parti'ye geçtik. Çünkü geleceğimizden kaygı duymuyoruz AK Parti varken.

‘MEZHEP AYRIMCILIĞINI ASIL YAPAN CHP'

- Bilhassa CHP cenahından AK Parti'ye yöneltilen eleştirilerden biri de mezhep ayrımcılığı yaptığı ve Alevileri dışladığı yönünde...

- Mezhep ayrımcılığını asıl yapan CHP. CHP'nin içinde bir tane Alevi yok. Kendini bilen bir tane Alevi yok. CHP'de Aleviyim diyen dönmeler var.

Bakın bu ülkede Dersim katliamı, Çorum katliamı, Sivas katliamı, Kahramanmaraş katliamı... Bu katliamların olduğu dönemlerde hep başta CHP vardı. Bu nasıl bir mezhep tutma?

‘YAPAN CHP ÖZÜR DİLEYEN AK PARTİ'

Kendini bilen bir Alevi düşmanını kendi eliyle beslemez. CHP Alevilerin düşmanıdır. Kalkıp Kılıçdaroğlu Dersim katliamını söylüyor, Cumhurbaşkanı çıkıyor halktan özür diliyor. Yapan CHP özür dileyen AK Parti. Yapan 90 yıllık parti, özür dileyen 13 yıllık bir parti. Bu nasıl bir mezhep ayrılığı?

‘ALEVİNİN TEK DÜŞMANI CHP'DİR'

Olabilir, AK Parti'nin içinde Alevileri sevmeyen tek tük isimler olabilir. İnsanların hepsi bir olmaz. Alevi bile Alevi'yi sevmiyor. Sünni bile Sünni'yi sevmiyor. Ama eğer bu ülkede Alevi'nin bir düşmanı varsa emin olun o düşman CHP'dir, CHP'dir, CHP'dir. Alevinin tek düşmanı CHP'dir. O kadar Aleviler peşinden gidiyor; biz de Aleviyiz hani...

Biz bugüne kadar zerre kadar faydalarını görmedik. Hep sattılar hep sattılar. Ben 36 sene bunların içindeydim. Bunları benim kadar kimse tanıyamaz. Eğer mezhep ayrımcılığı diye birşey varsa, yapılıyorsa bunu yapan tek Parti CHP'dir.

  1. savaş koç

    nerde avanta hemen o tarafa meyil..

Yorum Yaz

  154874

-