ALMANYA-TÜRKİYE , ABD-ARABİSTAN GERİLİMİ

Amerika’nın 11 Eylül’ün faturasını Suudi Arabistan’a kesmeye kalkması ve Almanya’nın 1915 hadiselerini ‘Ermeni soykırımı’ olarak nitelemeye dönük girişimi bölgesel krizi tetikledi.


ALMANYA-TÜRKİYE , ABD-ARABİSTAN GERİLİMİ

Almanya - Türkiye
ABD - Arabistan gerilimi

11 EYLÜL'ÜN FATURASI ARAPLARA

ABD, Afganistan ve Irak'ın işgaline yönelik bir gerekçe oluşturmak için planlanan ve CIA tarafından sahnelen 11 Eylül 2001'de İkiz Kule ve Pentagon saldırılarının faturasını Arap halkına kesmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda hazırlanan kanun teklifi, Kral Selman'ın İstanbul'dan ABD'yi tehdit etmesi üzerine Senato'dan geri çekilmişti. Ardında da Obama apar topar Suudi Arabistan'a gitmişti. Önce geri adım adan ABD, Kral Selman'ı ikna edemeyince söz konusu tasarıyı Senato'dan geçirdi. ABD-Suudi Arabistan İlişkileri gerildi.

KRAL SELMAN'I TEHDİT EDİYORLAR

Amerikan tahterevallisinin iki ayağı olan Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörlerin oybirliği ile geçen kanun tasarısının ABD Başkanı Obama tarafından veto edileceği açıklandı. 11 Eylül'ün faturasını Müslüman Araplara kesen ve kurbanların ailelerine Suudi Arabistan aleyhine dava açmasına imkânı tanıyan yeni kanununla, Arapların Amerika'da para ve yatırımlarına el koyma, Müslümanları terörist gösterme ve ABD politikalarından uzaklaşan yeni Suudi Arabistan yönetimini geri kazanma amacı taşıyor.

ALMANLAR'DA NAZİ RUHU

Merkel'in muhalefette olduğu dönemde Hristiyan Demokrat Birlik ve Hristiyan Sosyal Birlik partilerince hazırlanan ve Merkel'in de imzası bulunan “24 Nisan 1915'te Ermenilerin sürülmesine ve katliamına başlanmasının 90. yıldönümünün anılması” başlıklısözde soykırım kanun tasarısı yine meclis gündeminde. 2 Haziran'da yapılacak oylamada tasarının kabul edilmesi bekleniyor. Hitler ruhundan bir türlü sıyrılamayan Almanların, Hitlerin işlediği soykırım suçlarını örtbas etmek için ve AB'ye posta koyan Türkiye'ye karşı giriştiği yeni hamlesinin Almanya'ya büyük zarar vermesi bekleniyor.

MERKEL'İN İŞİ ZOR

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, sözde soykırım kanun tasarısının Türkiye'den gelebilecek tepkilere rağmen kabul edileceğini söyledi. Altında imzası bulunan ve partisince de desteklenen tasarı hakkında Başbakan Merkel'in nasıl bir tavır takınacağı bilinmiyor. Ancak Başbakan Davutoğlu ile “iyi” ilişkiler kuran Merkel'in, Erdoğan'ın Avrupa'nın iyi yüzlü politikaları ve terör tanımı konusundaki isteklerine yönelik “siz yolunuza, biz yolumuza” çıkışından rahatsız olduğu biliniyor.

19-05-06-01

Yorum Yaz

  083269

-