AMAÇ: KATAR’I SUUDİ EKSENİNE ALMAK, TÜRKİYE’Yİ SAF DIŞI ETMEK

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yol açtığı, son firavun Sisi tarafından kanlı bir şekilde yönetilen Mısır ile Suudilerin kontrolündeki üç beş çapsız sözde ülkenin de destek verdiği Katar krizi devam ediyor. Türkiye, Kuveyt, Fransa, Irak, Ürdün, Umman gibi ülkeler Katar’ın yanında yer alırken, İsrail ve onun temsil ettiği satanistler ise Körfez’in azgınları ile orta hareket ediyor. Umman Dışişleri Bakanı Katar’a giderken, Tayyip Erdoğan ise çözüm için derin diplomasisini sürdürüyor. AFP'ye göre Kuveyt Emiri de arabuluculuk yapmak için Suudi Arabistan'a gitmeye karar verdi.


AMAÇ: KATAR’I SUUDİ EKSENİNE ALMAK, TÜRKİYE’Yİ SAF DIŞI ETMEK

Yeni Söz Haber Merkezi

SUUD ‘BAĞIMSIZ KATAR' İSTEMİYOR

Katar'ın son yıllarda izlediği bağımsız dış politika ile Müslüman Arap hareketlere desteğinin Suudi Arabistan ve bazı Arap ülkelerini rahatsız ettiğini belirten Oxford Öğretim Görevlisi Dr. Cemal Abdullah, “Körfez İşbirliği Konseyi 1981'de ‘ortak dış politika' için kuruldu. Ancak 1995'te Katar Emiri olan Şeyh Hamid Bin Halife Al Sani, Suudi Arabistan'ın şemsiyesi altından çıktı. Katar uluslararası alanda önemli bir aktör haline geldi. Suudlar ise Katar'ı yeniden kontrol altına almak istiyor” dedi.

VİCDANIN VE BÖLGE HALKININ SESİ

Katar'ın denge politikası izlediğini vurgulayan Abdullah, “Katar hem İran'la, hem Suudi Arabistan'la; hem HAMAS'la, hem HAMAS'a ‘terörist' diyen batıyla iyi ilişkilere sahipti. Katar bölgede Arap halklarının temsilcilerini desteklediği için hedefte” dedi.

SUUDLAR BAE'NİN ETKİSİNDE

Krizin planlı olduğunu söyleyen Moritanyalı siyaset bilimci Muhammed Muhtar Şankiti ise, “Katar'a iftira ve şantaj dolu saldırı uzun zamandır planlanıyordu. Riyad ile Abu Dabi, Katar'ın gücünü kırma çabasında. Her zaman Arap halkının yanında olan, yolsuzluk ve haksızlığı reddeden Katar'ı bitirmek istiyorlar. Arapların özgürlük taleplerine düşmanca karşılık veren BAE, Körfez'in birliğini sağlaması gereken Suudi Arabistan'ı da etkiliyor” şeklinde konuştu.

KATAR'IN 15 TEMMUZ'U

15 Temmuz'da Türkiye nasıl hedef alınmışsa şimdi Katar'ın hedef olduğunu kaydeden Şankiti, “15 Temmuz'da gerçek yüzü ortaya çıkan ve Türkiye'ye saldıran BAE medyası, şimdi de aynı iftira ve yalanlarla Katar'a saldırıyor” ifadelerini kullandı. Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri'nin, 15 Temmuz'da FETÖ'cülere destek verdiği, özellikle de İsrail adına Yaser Arafat'ı öldüren MOSSAD ajanı Muhammed Dahlan üzerinden Türkiye'ye medyatik saldırı yaptığı biliniyor.

SİYONİST İSRAİL YÖNETİMİ GÖBEK ATIYOR

Körfez'deki krize en çok Siyonist İsrail sevinirken; Katar'a sırtını dönen Arap ülkelerine salyalarını akıtarak göz kırpan İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, “Bu kriz İsrail'e büyük fırsat sunuyor. Katar'la ilişkilerini kesenlerle iş birliğine açığız. Şimdi top onların sahasında” diyerek aralarındaki dostluğu gözler önüne serdi.

SUUDİLERDEN TARİHİ REZİLLİK

Dün bütün bu işbirliğini destekleyen bir gelişme daha yaşandı. Suudili bir Araştırma Merkezi Müdürü Cidde'den İsrail televizyonuna Skype ile canlı bağlanarak konuştu. “HAMAS ve İslami Cihad'ın kaynaklarını kurutacağız" dediği bu konuşma bir Suudilinin İsrail kanalına canlı yaptığı ilk bağlantı olarak kayda geçti. Mesaj ise ‘Filistinlileri Katar finanse ediyor, bu kaynakları bitireceğiz' ihanetiydi.

ABD: SİZ BİRBİRİNİZİ YİYİN, BİZ İŞİMİZE BAKIYORUZ

ABD'nin Katar'dan yürüttüğü Afganistan, Irak ve Suriye operasyonlarının süreceğini açıklayan Pentagon sözcüsü Adrian Galloway, “Partnerlerimizin tansiyonu düşürmesini destekliyoruz” ifadesini kullandı. Katar'da 10 bin asker barındıran ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson “uzlaşma” çağrısı yapıp, “Katar'da kalmaya devam edeceğiz” demesiydi.

KÜRESELCİLERİN SESİNDEN KATAR'A İFTİRA

Küreselci ateist Siyonist çetenin gazetesi Financial Times, iftira dolu haberiyle Körfez'deki kavgaya dâhil oldu ve Katar'ın El Kaide bağlantılı teröristlere ve Şii milislere 1 milyar dolar ödediğini yalanını ortaya attı. Siyonist Alman Axel Springer'in ortağı olduğu Hürriyet gazetesi ise bu yalan haberi Türk kamuoyuna servis etti. Ödendiği iddia edilen ve belgesi olmayan yalana göre gelişme 2015'de Irak'ta kaçırılan Katarlı avcılar için yapılmış. Bu Siyonist çakallarda haberi yapmak için bugünü beklemiş.

KATAR'A KRAŞI BİR BOĞMA HAMLESİ DAHA

Katar'la diplomatik ilişkilerini kesen ülkeler, Katar uçaklarına hava sahasını kapattı. Katar Havayolları, Suudi arabistan, Mısır ve Bahreyn'e uçuşlarını iptal etti. Al Jazeera'ye göre Suudi Arabistan'ın Katar Havayolları'nın uçuş lisansını da askıya aldı. Katar'dan batıya gidecek uçakların tek rotası artık İran ve Türkiye. Kısıtlı bir rota kullanan Qatar Havayolları uçakları, Basra Körfezi'ni geçerek İran üstünden ilerliyor ve Türkiye'den geçerek Avrupa'ya doğru seyrediyor.

KATAR'DAN ‘BİLGECE' TEPKİ

Misilleme yapmayacaklarını açıklayan Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdülrahman el Sani, “Kuveyt'in arabuluculuk yapmasını kabul edeceğiz. Kardeş ülkelerle durumu kızıştırmayacağız. Kriz masada, şeffaf ve adilce çözülmeli. Gerilimi yükseltmedik, bilgece halletmeye çalışıyoruz. Aynı düzeyde karşılık vermedik. Katar emiri de arabuluculuk çalışmalarına fırsat vermek konuşmasını erteledi” dedi.

‘REZEVRLERİMİZ SAĞLAM'

Katar riyalinin yaşadığı düşüşün spekülasyondan kaynaklandığını belirten Katar merkez bankasının bir yetkilisi, ülkesinin çok büyük döviz rezervlerine sahip olduğunu,  merkez bankasının finans sektörünü çok dikkatle izlediğini ve piyasada ihtiyaç doğarsa, fazladan likidite sağlayacağını kaydetti.

  1. DEVLET-İ ALİYYE

    SONUNDA GERÇEKLERİ ANLATAN BİR HABER SİTESİ.

Yorum Yaz

  325417

-