12 AĞUSTOS 2020 ÇARŞAMBA

AMAÇLARI KAOS

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde özellikle İstanbul’daki oy kaydırmalar ve usûlsüzlükler kesinleştiği için AK Parti YSK’ya gerekli başvuruları yaptı. Lakin CHP, İP, SP’den oluşan Millet İttifakı ve destekçileri terör örgütü PKK’nın siyasi kanadı HDP yöneticileri 'Yüksek Seçim Kurulu, alacağı bir kararla ya Türkiye'yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye'yi kaosa sürükleyecektir' diyerek YSK’yı zan altında bırakmaya çalışıyor.


AMAÇLARI KAOS

CHP, İP, SP'den oluşan ve dolaylı olarak HDP'nin desteklediği Millet İttifakı, YSK'yı etkileyecek açıklamalar yaptı

MİLLET İTTİFAKI YASAL SÜRECİ KABULLENEMİYOR

Türkiye yerel seçimlerinde oyunu kullandı fakat 2019 seçimlerine kaydırılan oylar, geçersiz oylar ve usûlsüzlükler damga vurdu. Özellikle İstanbul ve ilçelerinde kullanılan şaibeli oylarla ilgili yasal süreci takip eden AK Parti, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gerekli başvuruları yaptı ve sonuçlarını bekliyor. Lakin bu seçimde ve daha önceki seçimlerde YSK'ya itirazlarda bulunan ve bazı bölgelerde seçimlerin yeniden yapılmasını isteyen CHP ile İP, SP ve dolaylı olarak destek veren HDP'nin oluşturduğu Millet İttifakı, AK Parti'nin izlediği yasal süreci kabullenemiyor.

YA KAOS YA AYDINLIK DİYEREK YSK'YA BASKI YAPTI           

YSK'ya yapılan itirazlarla ilgili ardı ardına beyanlarda bulunan Millet İttifakı'nı oluşturan parti yöneticileri açıklamalarıyla YSK'nın kararını etki altına almaya çalıştı. Konuyla ilgili kameralar karşısına geçen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin çok yoğun ve ağır bir gündemi bulunduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, “YSK alacağı bir kararla ya Türkiye'yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye'yi kaosa sürükleyecektir. Biz aydınlıktan, beraberlikten, huzurdan, birlikte yaşamaktan, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden yanayız. Üstünlerin hukukundan yana değiliz” diye konuştu.

BÜYÜKÇEKMECE'DEKİ HİLEDEN AK PARTİ'Yİ SORUMLU TUTTU

YSK'yı zan altında bırakan açıklamalardan birini de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yaptı. Akşener, İstanbul'daki seçimlerin, Türkiye'nin sonu belli olmayan bir problemi haline geldiğini belirtti. Büyükçekmece'deki seçim sonuçlarına ilişkin de açıklama yapan Akşener, "İkamet zorunluluğu olan yasadaki zorunluluğu kaldıran biz miyiz? Siz kaldırdınız. Eğer İstanbul seçimlerinde Sayın Binali Yıldırım 15 bin oyla, bin oyla ya da 2 oyla kazanmış olsaydı, bugün biz bunları konuşuyor olacak mıydık?" dedi.

YSK ÜZERİNDE PSİKOLOJİK BASKI KURUYORLAR

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ittifakta olduğu parti liderlerinin açıklamalarını unutarak, “YSK üzerinde şimdi ciddi bir psikolojik baskı oluşturmaya çalışıyorlar” dedi.

YSK'YA BASİRETSİZ DİYENE BAK!

31 Mart'ta yapılan yerel seçimin üzerinden 10 gün geçmiş olmasına rağmen sonuçlarının hala tartışıldığını söyleyen terör örgütü PKK'nın siyasi kanadı HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, konunun bu denli tartışılmasının arkasında Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) basiretsizliğinin bulunduğunu savundu. Temelli, "YSK çok ivedi bir biçimde yasalara uygun hareket etmeli ve toplumun beklediği vicdanları rahatlatacak kararları bir an önce almalıdır" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

  015240

-