14 AĞUSTOS 2020 CUMA

AVRUPALILARIN ELİNDEN KAN DAMLIYOR

Osmanlı coğrafyalarında yüzlerce yıl birlikte yaşayan, halkları birbirine düşüren ve çıkan kargaşadan ekonomik ve siyasal fayda sağlayan emperyalist Avrupa şimdi günah çıkarıyor. Türkiye’yi köşeye sıkıştıracağını hayal eden İtalya ve Fransa bir kez daha Ermeni Meselesini kaşıyor. Ancak tarihin sayfaları onlara ellerindeki kanı hatırlatıyor.


AVRUPALILARIN ELİNDEN KAN DAMLIYOR

FRANSA'NIN SÖMÜRGECİLİK FAALİYETLERİ

Fransa, 1524'te başlattığı sömürgecilik faaliyetleriyle Afrika'nın batısında ve kuzeyinde 20'den fazla ülkede kanlı bir hakimiyet kurdu. Afrika 400 yıl boyunca Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupalı emperyalist devletlerin  kontrolünde kaldı.

Senegal, Fildişi Sahili ve Benin gibi ülkeler o yıllarda Fransa'nın köle ticaret merkezleri olarak kullanıldı ve bölgedeki tüm kaynaklar sömürüldü. Fransa'nın dünya savaşlarında bağımsızlık vaadiyle kendi saflarında savaştırdığı ülkelerin başlattığı ayaklanmalar da şiddetle bastırıldı. Bölgede beş asır süren kolonyal dönemde ve bağımsızlık savaşlarında 2 milyondan fazla Afrikalı hayatını kaybetti.

"Zincirlenmiş şekilde, pazarda satışa çıkmayı beklediler"

Avrupa'nın çeşitli limanlarından kalkan gemilerin Afrika'da seçilen "genç ve sağlıklı kölelerin sergilendiği" Senegal'deki Goree adası toplanmış kölelerle köle tüccarlarının buluşma noktasına dönüşmüştü. Esirler, köle evinde, küçük bölmelerde birbirlerine zincirlenmiş şekilde, pazarda satışa çıkmayı beklerken, ölenler ya da isyan edenler de denize atılıyordu. Erkek kölelerin değeri, boyları, kiloları ve kas durumlarına göre belirleniyordu. Kadın ve çocuklarda ise diş ve genel sağlık durumları baz alınarak alınıp satılıyordu.

c)Almanya'nın Sömürgecilik Faaliyetleri

İngiltere ve Fransan'ın anlaşması ve Afrika'yı bölüşmesinden pay almak isteyen  Almanya ve italya da sömürge faaliyetlerine katıldı. Küçük Avrupa prenslikleri dahi Afrika ve Uzakdoğu Asya'da sömürge faaliyetleriyle zengin oldular. Ortadoğudaki petrolleri sömürmeleri için önlerindeki en büyük engel ise Osmanlı idi.

d) İtalya'nın Sömürgecilik Faaliyetleri

İtalya'da sömürge elde etmek istiyordu. Onunu gözü de Tunus'ta idi. Fakat Tunus'u Fransızlara kaptırınca, sömürgecilik için kendisine büyük Avrupa devletlerinden destek aramaya başladı. Bunun için de Almanya ile anlaştı. Bu anlaşmaya İtalya, Fransa'nın saldırısın uğrarsa Almanya, İtalya'nın yanında yer alacaktı.

İtalya'da Eritre ve Somali'yi almıştı. 1896 yılında Habeşistan'ı da almak istediyse de başarılı olamadı. Fakat daha sonra 1911 yılında Libya'yı işgal edecek ve 1912 Uşi antlaşmasıyla burayı Osmanlı Devletinden alacaktır.

 

 

Yorum Yaz

  427114

-