1 EKİM 2020 PERŞEMBE

Ahmet Doğan İlbey

AYASOFYA CÂMİİ’NE VURULAN ESARET ZİNCİRİ KIRILDI

Ahmet Doğan İlbey

 

Ayasofya'nın seksen altı yıllık esaret zinciri nihayet kırıldı. Ayasofya'yı esaretten kurtarmak, varlığının ve meşruiyetinin gerekçelerinden biri olan devlet ve hükümet nihayet hamle yaptı. Türk devletinin hâkimiyet şartlarından biri olan Ayasofya câmi kimliğine kavuştu yeniden.

Ayasofya Müslüman Türk hüviyetine kavuşmanın sevincini, bahtiyarlığını yaşıyor şimdi. Türklerin Hakanı Sultan Fâtih'in mezarda kemikleri sızlamıyor artık.

“Ayasofya Türk'ün bahtıyla beraber açılmalıdır.(…) Türk'ün bu vatanda kalıp kalmayacağından şüphesi olanlar, Ayasofya'nın da açılıp açılmayacağından şüphe edebilirler. Allah tarafından mühürlenmiş kalplerin mühürlediği Ayasofya, onların aynı şekilde mühürlemeğe yeltenip de hiçbir şey yapamadığı, günden güne kabaran akınını durduramadığı ve çığlaştığı günü dehşetle kolladığı mukaddesatçı Türk gençliğinin kalbi gibi açılacak...” diye haykıran üstad Necip Fâzıl'ın ruhu şâd oldu bugün. 

“Ey İslâm'ın nuru, Türklüğün gururu Ayasofya!” diyerek, Ayasofya Câmii için verdiği mücadeleden dolayı idamla yargılanan Türk milletinin tâvizsiz alpereni ve çatal yürekli müdafîi Osman Yüksel Serdengeçti'nin ruhu şâd oldu bugün.

Sezai Karakoç'un mısraıyla “İslâm'ın beklediği en şerefli gündür bu.”

 

AHMET DOĞAN İLBEY - TERCÜMEİHÂL

1954 Yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Bir kamu kurumundan emekli. Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir ve bu teşkilâtın Kahramanmaraş şubesinin kuruluşunda yer aldı. Yazı hayatı 1980’li yıllarda Yeni Düşünce, Dolunay olmak üzere birçok kültür, edebiyat ve fikir dergilerinde başladı. 1990 yıllarda Gündüz Gazetesi’nde, 2010 yılından itibaren Habervaktim.com ve Türkiye Yazarlar Birliği Web sitesinde günlük yazılar yazdı. Bâzı yazılarında “Ali İlbey” müstearını kullandı. Yayınlanan ilk kitabı “Bir Hüzünkârın Tahrir Defteri.” Yayınlanmış diğer kitapları: Bir Hüzünkârın Ömür Defteri, Dil Kapısında Yazılanlar, Millet Üstüne Düşünceler, Aldatan Cumhuriyet, Kemalist Cumhuriyetin Zulümleri, Cumhuriyetin Karanlık Yılları, Müslüman Doğu’nun Derûnu. İrtibat: [email protected]

AHMET DOĞAN İLBEY DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  738312

-