26 EKİM 2020 PAZARTESİ

BAHREYN VE YEMEN İRAN'LA İLİŞKİLERİ KESİYOR

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, Tahran'daki büyükelçiyi geri çağırma kararı aldı. Ayrıca İran'ın Manama'daki Büyükelçisi de istenmeyen adam ilan edilerek ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre verildi. Yemen de aynı yönde karar aldı.


BAHREYN VE YEMEN İRAN'LA İLİŞKİLERİ KESİYOR

Bahreyn de Kraliyet, Bahreyn'in İran Büyükelçisi Raşid Saad ad-Dovsari'yi geri çağırma ve İran'ın Bahreyn Maslahatgüzarı Muhammed Rıza Babai'yi istenmeyen adam ilan etme kararını aldı. Ülkeyi terk etmesi için 72 saat verildi" denildi.

Dışişleri Bakanlığı, İran'ı ülkenin içişlerine karışmak ve mezhepsel gerginliği körüklemekle suçladı. Bahreyn polisi, el yapımı bombaların üretildiği depoyu tespit ettiklerini açıkladı. Birkaç kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Ülke yönetimine yönelik terör eylemler planlamakla suçlanan bu kişilerin İran Devrim Muhafızları ve Lübnan merkezli Hizbullah ile bağlantılı olduğunu iddia edildi. Bahreyn'de geçtiğimiz ağustos ayında da 2 kişinin öldürüldüğü bombalı eylemle ilgili olarak İran bağlantılı olduğu iddia edilen 5 kişiyi tutuklanmıştı.

Yemen Cumhurbaşkanı'nın açıklaması

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi önceki gün devlet televizyonuna yaptığı açıklamada İran ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldıklarını açıkladı.

Yorum Yaz

  513195

-