7 AĞUSTOS 2020 CUMA

BATI TIBBI BİZİ ÖLÜMÜN EŞİĞİNE GETİRMEYİ BAŞARDI!

Batı tıbbının devrim nitelikte olduğunu belirttiği antibiyotik ilaçlar sayesinde hastalıklara dur diyebileceğini tüm dünyaya inandırıp bünyesindeki ilaç şirketlerini paraya boğdu. Zamanla tüm dünyayı antibiyotiklere bağımlı hale getiren şirketler insanları ölümün eşiğine getirdi. Dünya Sağlık Örgütü yeni ilaçlara ihtiyaç duyulduğunu açıklarken mütehassıslar, ilaçların bakterilerle baş edemeyecek duruma gelmesinin kanserden daha tehlikeli olduğu uyarısında bulundu


BATI TIBBI BİZİ ÖLÜMÜN EŞİĞİNE GETİRMEYİ BAŞARDI!

Sercan Barlık/ Yeni Söz

DAHA ETKİLİ ÖLÜM İÇİN PARA VERİN

Bünyesindeki daimi beş üyenin ihyası için kurulan Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya sağlık Örgütü kuruluşu, antibiyotiklere dirençli 12 öncelikli bakterinin listesini yayımladı. Örgütün İnovasyon Yönetmeni Doktor Marie-Paule Kieny, hükümetleri yeni antibiyotik ve ilaçların bulunmasına katkı sağlamaya çağırdı. Böylece daha çok para ile daha etkili antibiyotikler dolayısıyla daha etkili ölüm sunacaklarını belirtmiş oluyorlar.

GÜNAYDIN TIP DÜNYASI!

Sağlık mütehassısları uzun bir uykunu ve sessizliğin ardından kısa bir süredir yanlış antibiyotik kullanımının, ilaçların vücuda etki etmemesine yol açarak, bakteri enfeksiyonlarının önlenememesi riskini arttırdığına dikkat çekiyor. Mütehassıslar ilaçların bakterilerle baş edemeyecek duruma gelmesinin kanserden daha tehlikeli olduğunu söylüyor. İlaca direnç gösteren hastalıklar üzerine uzmanlaşan Wellcome Trust yetkilisi Tim Jinks, antibiyotikler bakterilere etki edemezse organ nakli, sezeryan, kemoterapi ve protez ameliyatları gibi işlemlerin enfeksiyon riski nedeniyle uygulanamayabileceğini söylüyor.

İLAÇ BARONLARINA GÜN DOĞDU

Dünya Sağlık Örgütü'nün listelediği bakteriler öncelik sırasını belirten 'kritik', 'yüksek' ve 'orta' başlıkları altında üç gruba ayrılıyor. Bu bakterilerin hangi enfeksiyonlara yol açtıkları, ne kadar kolay yayıldıkları, bakterilerle savaşabilen kaç ilaç kaldığı ve bu bakterilerle savaşabilecek yeni ilaçların üstünde çalışılıp çalışılmadığı göz önünde bulunduruluyor. Batı tıbbı bu sayede ilaç baronlarına yeni para akışları sağlamayı hedefliyor.

DAHA ÇOK BAKTERİ DAHA ÇOK PARA

Doktor Kieny, "Bu liste araştırma ve geliştirme bölümlerinin kamu sağlığının acil ihtiyaçlarına yönelmesini sağlayacak" diyor. Örgüt ayrıca 12 bakterinin genetik yapılarının başka bakterileri de ilaçlara dirençli hale getirebildiğini söylüyor. Kritik bakteri grubunda birden fazla ilaca direnç gösterebilen bakteriler bulunuyor. Bu bakteriler kanda oluşan veya zatürre gibi ciddi veya ölümcül enfeksiyolara yol açabiliyor. Yüksek ve orta derecede kritik olan bakterilerse bel soğukluğu salmonelladan kaynaklanan gıda zehirlenmesi gibi daha sık rastlanan hastalıklara yol açabiliyor. Listede tüberküloz yer almıyor çünkü halihazırda tüberküloz için yeni antibiyotikler geliştirmeye çalışan programlar bulunuyor.

Kutu

Hapı yutmak istemiyorsanız

Tabii antibiyotiklere yönelin!

  1. Sarımsak

Sarımsak tabii bir antibiyotiktir hem de antifungal ve antiviral ajandır. Buna ek olarak, sarımsak genel sağlık için yararlı olan vitamin, besin ve mineraller içerir. Günlük aç karnına 2-3 adet çiğ yada pişmiş sarımsak yiyebilirsiniz. Hastalıklara ve çeşitli patojenlere karşı korunmak için doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyesi alabilirsiniz.

  1. Bal

Bal tabii antibiyotiklerin başında gelir. Ayrıca, antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve antiseptik özellikler içerir. Balı ve tarçını eşit miktarlarda katıştırıp günde bir defa yemek bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca çayınıza ve evde hazırlayacağınız meyve sularının içine karıştırıp içebilirsiniz.

  1. Kekik Yağı

Kekik yağı, ilaca dirençli olan bakterilere karşı etkili olan tabii bir antibiyotiktir.Kekik yağı vücuttaki enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda antioksidan, antiseptik, antiviral, antifungal, anti-inflamatuar, parazit öldürücü ve ağrı giderici özellikleri vardır. Ayak veya tırnak enfeksiyonlarının tedavisi için, ılık su dolu bir küvete birkaç çay kaşığı kekik yağı katın ve bir hafta boyunca ayaklarınız bu suda dinlendirin. Sinüs ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları için, bir tencere kaynar suya bir kaç damla kekik yağı katın ve bunun buharını soluyun.

  1. Zeytin Yaprağı Özü

Zeytin yaprağının bakteri ve mantarlara karşı antimikrobiyal özellikleri vardır. Evde kullanmak için zeytin yaprağı ekstresi yapabilirsiniz. Kapaklı bir cam kavanoz içine bir avuç ince kıyılmış taze zeytin yaprağı koyun. Yaprakların üzerine çıkana kadar su ekledikten sonra kapağını kapatıp karanlık bir yere koyun. 5 hafta sonra ev yapımı zeytin yaprağı özünüz hazır hale gelecektir. Başka bir seçenek olarak, doktorunuza danıştıktan sonra günde 500 mg zeytin yaprağı özü alabilirsiniz.

  1. Zerdeçal

Zerdeçal ayurveda ve çin tıbbında, hastalıklara neden olan bakterilerden korunmak ve vücudun tabii savunmasını desteklemek için kullanılır. 1 çorba kaşığı zerdeçalın içerisine 6 yemek kaşığı bal katın. Bu karışımdan günde iki defa yarım çay kaşığı yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Karışımın kalan kısmını hava geçirmeyen bir kavanozda saklayabilirsiniz. Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra günde 600 mg zerdeçal alabilirsiniz.

  1. Ekinezya

Ekinezya,  yaraların ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan tabii bir antibiyotiktir. Aynı zamanda vücudun savunma sistemini güçlendirir. Egzema ve sedef hastalığının tedavisi için ekinezya merhemini kullanabilirsiniz.  Aynı zamanda açık yaraların ve bakterilerin neden olduğu cilt problemlerinin tedavisinde de kullanabilirsiniz. Bakteriyel enfeksiyonları önlemek için günde 2 bardak ekinezya çayı içebilirsiniz. Not: Bu bitkiyi bir haftadan fazla kullanmayınız. Otoimmün hastaları için uygun olmayabilir.

  1. Zencefil

Zencefil bakterilerin neden olduğu pek çok sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olur. Ayrıca, solunum yolu ve periodontal enfeksiyonlarını öldüren antibakteriyel etkiye sahiptir. Zencefil çayı bakteriyel enfeksiyonlara karşı büyük bir koruyucu önlemdir. Çay yapmak için, taze zencefili rendeleyin ve 10 dakika boyunca kaynatın. Soğuduktan sonra tatlandırmak için bal veya limon suyu katarak içebilirsiniz.

  1. Altın mühür

Altın mühür iç bakteriyel enfeksiyonlarla savaşan tabii bir antibiyotiktir. Bir fincan sıcak suya bir çay kaşığı altın mühür katın ve sıcakken için. Harici kullanım için, 1 çay kaşığı altın mühür tozuna birkaç adet e vitamini içeren kapsül yağlardan katın ve etkilenen bölge üzerine sürün. Yöntemi günde 3 defa tekrarlayabilirsiniz. Not: Bu bitkiyi birkaç haftadan fazla kullanmayın.

  1. Greyfurt çekirdeği ekstresi

Greyfurt çekirdeği ekstresi (GSE) tabii bir antiseptik olarak çalışır. Cilt enfeksiyonları için, 1 çorba kaşığı suya birkaç damla GSE katın ve etkilenen alan üzerine sürün. GSE'yi yüz ve ellerinizi nemlendirmek, cildinizi temizlemek ve sivilcelerden kurtulmak içinde kullanabilirsiniz.

  1. Hint leylağı

Neem olarak da bilinen Hint leylağı başka bir tabii antibiyotiktir. Neem sivilceye neden olan bakterilerle mücadele eder. Antibiyotik ilaçların aksine, neem zamanla bakteri direncine neden olmadan bakterilerle savaşır. Cilt enfeksiyonlarını önlemek için, hint leylağı içeren cilt bakım ürünlerini kullanın. Vücutta biriken toksinlerden ve parazitik organizmalardan kurtulmak için neem tabletlerini kullanabilirsiniz. Doğru doz için doktorunuza danışın.

Yorum Yaz

  216664

-