9 AĞUSTOS 2020 PAZAR

Kemal Çiftçi

BİLL GATES, AĞZINDAKİ BAKLAYI ÇIKARDI

Kemal Çiftçi

Bill Gates ve Melinda Gates Vakfı, tüm dünyaya Covid-19 aşısı yapmayı planlıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün de önde gelen sponsorlarından olan bu vakıf, herkese aşı yapmayı ve ondan sonra dijital olarak bu insanları izlemeyi öneriyor. Böylece uzun zamandan beri konuşulan “herkese çip takma” projesi gerçeğe dönüşüyor. Rockefeller Vakfı da “kamu sağlığı” kılıfı altında tüm vatandaşların fişlenmesini ve takip edilmesini destekliyor.

Görünürde amaç, pandeminin önlenmesi. Peki, pandemi geçtikten sonra bu fişleme sistemi ortadan kalkacak mı? Yoksa halk sağlığını koruma bahanesiyle ilelebet kullanılmaya devam mı edecek?

Bu arada Moderna firması tarafından geliştirilen aşının olumlu sonuçlar elde ettiğine dair makale, The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlandı. Bu vesileyle şirketin borsadaki hisseleri de astronomik rakamlara ulaştı. Ancak elde edilen sonuçlarla ilgili ikna edici bir veri henüz ortada yok. Zira tüm aşılarda olduğu gibi, bunun da çok farklı yan etkileri her zaman ortaya çıkabilir. Hele de milyarlarca insan üzerinde uygulanacak olan bir aşının uzun vadedeki etkilerini bilmek zorundasınız. “mRNA-1273” adı verilen aşının SARS-CoV-2 hastalarında bağışıklık kazandığı yazılıyordu makalede. Ama aynı makalede aşı yapılan hastaların yarısından fazlasında bitkinlik, üşüme, baş ağrısı, kaslarda ağrı ve aşı bölgesinde acı duyulması gibi yan etkiler olduğu bilgisi veriliyor. Aşının bayraktarlığını yapan Bill Gates bile bir röportajında 700 milyon insanın aşıdan dolayı zarar görebileceğini itiraf etti.

Ayrıca bu aşının ne kadar süreyle koruyucu olacağı da henüz bilinmiyor. Mesela İngiltere'de King's College tarafından yapılan bir araştırmaya göre aşıyla birlikle vücutta oluşan antikorlar zaman içinde hızla azalıyor. Bu da gösteriyor ki, aşından elde edilecek bağışıklık çok uzun ömürlü olmayacak. Muhtemelen her yıl tekrarlanması gerekecek. Bu da aşıyı geliştiren firmalara sürekli bir gelir kapısı olacak.

COVID-19 aşısı sayesinde, ilaç firmaları daha şimdiden milyar dolarlar kazandılar. Forbes Dergisinin araştırmasına göre bu listenin en başında Moderna ilaç firmasının CEO'su Stéphane Bancel geliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi açıklaması yapıldığı tarihte, Bancel'in şirketinin değeri yaklaşık 720 milyon dolardı. O günden bu yana, yaklaşık 6 ay içinde Moderna'nın hisse senetleri yüzde 103'lük bir artışla 1,5 milyar dolara ulaştı. Fransız vatandaşı olan Bancel, ilk defa 2 Nisan'da aşı geliştireceğini ilan etmesi üzerine milyarderler listesine girmişti.

1 Ocak 2020 ile 10 Nisan tarihleri arasında ABD'nin önde gelen milyarderleri servetlerine servet kattılar. Bunlardan sadece sekiz tanesi servetlerine 1 milyar dolardan fazla ilave ettiler. O dönemde Amazon'un sahibi Jeff Bezos da 25 milyar dolarlık ilave bir zenginliğe ulaştı.

ABD'nin önde gelen beş büyük milyarderinin (Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Warren Buffett and Larry Ellison ) bu dönemde elde ettikleri büyüme, ABD hükümetinin 150 milyon dar gelirli vatandaşına yaptığı destek ödemesinin tam iki katı. “Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa” misali…

 

 

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  411311

-