19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ

Kemal Çiftçi

BİLL GATES’İN YENİ MARİFETİ

Kemal Çiftçi

Microsoft, sözde “güvenilir haber” kampanyasına ortak oldu. “Publicis” adlı medya şirketinin sahibi olduğu bu sistemin arkasında büyük ilaç firmaları ve önde gelen reklam şirketleri var.

 “NewsGuard” (Haber Polisi) adı verilen reyting sistemi, haberleri belli kategorilere ayırıyor. Yeşil kategoridekiler en güvenilir, kırmızı kategori ise güvenilmez. Aslında bu bal gibi sansür. Özellikle korona haberlerini belli bir süzgeçten geçirip izleyiciye sunmanın çok kurnazca yolu. 

Mesela Newsguard'a göre koronavirüs Wuhan'daki laboratuvarlardan çıkmadı. Oysa bilim henüz bu konuda son sözü söylemedi. Üstelik çok ciddi deliller Wuhan'ı gösteriyor.

Sansürün böylesi şeytanın bile aklına gelmezdi. Bu uygulamanın en büyük ortağı ise dünya devi ilaç şirketleri. Düne kadar bilimsel yayınlarda benzer bir sansürü uygulayan ilaç şirketleri, şimdi de tüm medyada bu yolla beyinleri formatlayan bir kampanya yürütüyorlar.

Bill Gates'in kurucusu olduğu Microsoft ile de ortaklık kuran NewsGuard, böylece sansür ağını genişletmeye başladı. Bundan böyle Microsoft Edge browser kullanıcıları bu reytinglere kolayca ulaşabilecekler. Sözkonusu yazılım, başta ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya olmak üzere dünyanın önde gelen kütüphanelerine kuruldu. Bu yıl içinde çok daha fazla ülkeye yayılması planlanan sistem, sözde haberlerin güvenilirliğini belirleyerek okuyucuya yardımcı oluyor. Oysa düpedüz sansür uyguluyor. Zira kırmızı işaretli gördüğünü haberleri hızla geçmenizi ve yeşil işaretli haberlere yoğunlaşmanızı istiyor.

Telefonununuza veya bilgisayarınıza bu yazıulımı kurduğunuz andan itibaren tüm Google ve Bing aramalarınızda reyting işareti görebileceksiniz. Büyük Birader (!) sizin adınıza karar verecek; ne neyi okumanız, neye inanmanız gerektiği konusunda size rehberlik edecek. Oysa bu yazılımın arkasındaki “Publicis” adlı reklam şirketi sigara ve çocukların tükettiği sağlıksız gıdaların reklamını yaptığı için eleştirilerin odağında. Mesela meşhur Marlboro reklamları ile ünlenen ve yüzmilyonlarca insanı nikotine alıştırarak onların ölümüne sebep olan Leo Burnett reklam ajansı da Publicis'in çatısı altındaki firmalardan biri.

NewsGuard'ın CEO'su Gordon Crovitz'in şu açıklaması çok manidar: “İlişki ağımızı genişlettik ve böylece, görünmeyene ve yeni teknolojilerin öngörülemeyen sonuçlarına yönelen Microsoft'a kadar uzatmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

“Ölümle kurkutup sıtmaya razı etmek”  diye bir söz vardır. Korona da tıpkı böyle bir vesile oldu. Böylece enformasyon alanında çalışan firmalar, tüm dünyayı parmaklarında oynatabilime fırsatıne ele geçirdiler ve bu imkânı sonuna kadar kullanıyorlar.

Bize düşen ise her zaman olduğu gibi uyanık olmak ve bize sunulan her bilgiyi “hakikat” terazisinden geçirmek.

 

KEMAL ÇİFTÇİ - TERCÜMEİHÂL

1959 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. 1975 yılında Erzurum Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girdi. 1977 yılında yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptı. 1982 yılında İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede Amerikan Kültürü ve Edebiyatı sertifikası da aldı. Öğrencilik döneminde serbest tercümanlık yaptı. 1985 yılında askerlik görevi dolayısiyle İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Özel Akasya Kolejinde öğretmenlik yaptı. 1986 yılında bilim ve teknoloji dergisi İnsan ve Kainat dergisinde mütercim olarak gazeteciliğe başladı. Daha sonra bu derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Bu dönemde Türkiye gazetesi adına yurt dışında bilimsel toplantıları izledi, bu konularda haber ve röportajlar yaptı. 1989-1990 yılları arasında İ.Ü. İktisat Fakültesinde okutmanlık yaptı. Bu süre zarfında British Council bünyesinde düzenlenen Liverpool Üniversitesi DOTE (Diploma for Overseas Teachers of English) programına devam etti. 1993-1996 arasında TGRT’de yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Reklam ve prodüksiyon firması Yedi Renk İletişim’in kurucuları arasında yer aldı. 1997 yılında Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazarı olarak çalıştı. 2004 yılında Bilim Sanat Felsefe Akademisi’nin kuruluşunda görev aldı ve 2008 yılına kadar burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yedirenk İletişim Grubunda Ajans Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İLESAM, Türkiye Yazarlar Birliği, New York Bilimler Akademisi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor. YAYINLANMIŞ ESERLERİ• Bilim Penceresinden• Bilim nereye koşuyor?• Uzay’da Hayat Var. Tercümeleri:• Asil Nadir Olayı (Tim Hindle)• The Brotherhood (Stephan Knight)• The Last Cry of the Swan (Çanakkale Destanı)• Konuş Benimle Angel (Evelyn Valarino)• The Garden of Besmeleh

KEMAL ÇİFTÇİ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  524482

-