Ayşe Yıldız

BİR ZEVK-İ TAHATTÜR: HAZAN

Ayşe Yıldız

 Eski nesiller yenilere göre nispeten şanslı. Eski nesiller, hem eski hem şanslı!

 

 İnsan zihni gelişmek için çeşitli değişkenlerin etkisi altındadır. İyi beslenmeli, sıvı alımı eksik olmamalı, okumalı ve yaşamalı. İnsan dört ayaklı bir masa olsaydı muhtemelen en sağlam ayağını oluştururdu yaşantı, yaşantılar.

 

Eski insanların yaşantısı daha zengindi. Ne demiştik, eski insanlar şanslıydı. Eski insanların mevsimleri vardı, eskileri ayakta tutan faktörlerden biri. ilkbahar, yaz, sonbahar, kış… Bir coğrafya dersinde tekrarlarcasına. Buyurun hep beraber bir daha: ilkbahar, yaz, sonbahar, kış. Yeni nesil şansız o halde. Sıcak ve soğuk. İki mevsimlik bir yıl gibi; yaz ve kış. Ama bir şeyler eksik kalıyor değil mi? Hazan gibi, gazel gibi, son gibi, bahar gibi; Aşk gibi efendim aşk gibi! Yeni nesle uzak kelimeler, yeni nesle soyut.

 

Eskiler gibi şiirleri hazmetme şansını yitirdi ferda! Eskiler gibi şiir, şair olmayı, Eski olmayı, Şanslı olmayı. Ne demiştik, şiiri hazmetme şansını, Haşim'i yitirdi:

Bir acem bahçesi bir seccade,

Dolduran havzı ateşten bade,

 Ne kadar gamlı bu akşam vakti,

Bakışın benzemiyor mutade.

 

Sonbahar yağmurlarının ısıtan sıcaklığı hissedilmiyor artık. Düşen yaprakları gizli bir el topluyor kimse görmeden. Beton yığınları arasında, köşeli dairelerde, bizden başka kimsenin bilmediği şarkılar söylüyor her birimiz.

 

Çamur ayakkabı kirleten bir mevhum…

 

Eski nesiller şanslı. Eski nesillerin teselli mercileri var “masa”da. Eski nesillerin zevk-i tahattürü. Haşim son ulak'ı eskinin. Haşim zevk-i tahattür mercii.

 

Gök yeşil, yer sarı, mercan dallar

 Dalmış üstündeki kuşlar yâda.

 Bize bir zevk-i tahattur kaldı

Bu sönen, gölgelenen dünyada.

 

 Eski nesillerin mevsimleri var. Öyle bir iki tane de değil…

AYŞE YILDIZ - TERCÜMEİHÂL

AYŞE YILDIZ DİĞER YAZILARI

Yorum Yaz

  604989

-